Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 21.09.2011 12:09
ABONE OL

Türkiye elektriğini rüzgardan üretiyor

2023'te rüzgardan yüzde 25 elektrik üretiliyor olacak.

Rüzgardan elektrik üreteceğiz
kaynağı bakımından zengin bir ülke olan Türkiye bu gücünün farkında.

Termik ve hidroelektrik santarallerinin ardından rüzgardan da elektrik üretiyoruz.

Hedef ise büyük. Türkiye, 2023'te elektrik ihtiyacının yüzde 25'ini nden elde edilecek.

Artan dünya nüfusu ve azalan enerji kaynakları gelecek için düşündürüyor.

Büyümesini sürdüren ancak enerjide dışa bağımlı olan Türkiye de alternatif kaynaklara yöneliyor.

Şu günlerde en çok nükleer santraller gündemde. Gittikçe kullanımı yaygınlaşan bir başka kaynak ise rüzgar.

Türkiye ise doğadaki bu gücün farkında. Elektirik ihtiyacının şimdilik yüzde ikisini rüzgardan üreten Türkiye bu kaynağı sonuna kadar kullanmakta kararlı.

Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, "2005'te çıkartılan yenilenebilir enerji kanunu akabinde de geçtiğimiz yıl Türkiye Büyük Millet Meclisin'nde genel kurulundan geçerek bu yılın başında kanunlaşan yenilenebilir enerjinin bazı kanunlarında yapılan değişiklik yapılmasına yönelik kanun bunlarla rüzgar enerjisi geliştirilmeye çalışılıyor." dedi.

Hedef ise büyük.2023'te rüzgardan elektirik üretimini bin katına çıkarmak.Rüzgardan elektrik üretmenin insanlara ve çevreye ise hiç bir zararı yok.

Ataseven, "Rüzgar enerjisinin en ufak bir olumsuz etkisi yok doğayla çok barışık bir enerji kaynağı yenilenebilir arasında da en fazla doğayla dost enerji kaynağı ."Rüzgar enerjisi teknolojilerinin de hidroya hidro elektirik santrallerine yakın maliyetlere çekilmesi büyük bir alternatif yarattı." dedi.

Rüzgarın gücünü arkasına alan Türkiye enerjide doğal kaynakları kullanmakta kararlılığını ortaya koymuş oldu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.