Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.09.2011 17:17
ABONE OL

"Çılgın "den daha

Çılgın Projeden daha çılgın proje
İstanbul için çılgın bir daha hazırlanıyor. Marmara Denizi'nin çevresini dolaşacak hızlı tren ile İstanbul arası 40 dakikaya inecek. Bu proje hayata geçirilirse Çanakkale'de boğaza nazır bir evde oturan bir kişi İstanbul'daki işine kısa sürede gidebilecek.

Başbakan 'ın seçim öncesinde açıkladığı "Kanalistanbul"un heyecanı bitmeden yeni, bir proje daha gündeme geldi. Hızlı trenle Marmara'daki 12 ili birbirine bağlamayı hedefleyen projenin adı; "Marmararing"… Projenin sahibi ise Kanalistanbul projesi için gösterdiği ilgi ve verdiği tekliflerle adı çılgın mimara çıkan Serdar İnan.

Çanakkale-İstanbul Arası 40, Bursa-İstanbul Arası 30 dakikaya İnecek

Bu projenin hayata geçirilmesi durumunda İstanbul'un ulaşım sorununun kökten çözüleceğini kaydeden Mimar İnan, şunları söyledi:

"Çok hızlı bir şekilde bütün Marmara'yı dönebilecek. Marmara'daki en uzak alana, en uzak yere, en uzak durağa 1 saat içinde ulaşabilecek. Çanakkale Boğazı'nda yaşayacaksınız, 40 dakika sonra İstanbul'daki işinize geleceksiniz. Bursa'da yaşayacaksınız 30 dakika sonra İstanbul'a gelebileceksiniz. İstanbul bu anlamda genişleyecek" diye konuştu.

AMAÇ ULAŞIMI RAHATLATMAK

Projenin hareket noktasını İstanbul'un Tekirdağ ve Kocaeli'ye doğru yatay genişlemesini durdurup, ulaşımı rahatlatmak oluşturuyor.

Mimar Serdar İnan, "Şimdi İstanbul lineer biliyorsunuz. Doğu-Batı anlamında lineer yerleşmiş bir şehir. Bir ring mantığına da oturamıyor doğal yapısından dolayı. Bu anlamda da trafik sorunları çözülmüyor, çözülemiyor veya çok büyük maliyetlerle ancak çözülebiliyor. İşte İstanbul'u bütün Marmara'ya taşıyabilirsek, bu anlamda trafiği de rahatlatabiliyoruz" şeklinde konuştu

MALİYETİ 3 MİLYAR DOLAR


TRT Haber'e göre, bu projenin maliyetinin 3 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. İnan, Marmararing'in finansmanı konusunda endişeli değil.

Mimar İnan, "Bunun finansmanını da çok da rahat bulabiliriz. Mart ayında bununla ilgili Fransa'da bir fuara gideceğiz. İstanbul projelerine finansman arayışında olacağız. Finansmanı da bulduğumuz zaman devletimizle de bunu paylaşacağız" diye konuştu.

Proje Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a sunulmayı bekliyor.

kalan karakter 1000

ZAFER DEMİR ZAFER DEMİR // ANKARA

İSTANBUL ve MARMARA BÖLGESİNİN ULAŞIMINI RAHATLATIR,İYİ OLUR.BU GİBİ BÜYÜK PROJELERİ ANADOLU'YA DA YAYMAK GEREKİR.Mesala Bunlardan biri BAŞKENT ANKARA'nın mevcut yapılacak METRO HATLARI ile ÇANKAYA,MAMAK,GÖLBAŞI gibi BÜYÜK İLÇELERİ de METRO HATLARINA ENTEGRE EDİLMELİ VE ANKARA'NIN TRAFİĞİ RAHATLATILMALIDIR.MALATYA,DİYARBAKIR,VAN,MUĞLA,ADANA,SAMSUN,G.ANTEP gibi BÜYÜK İLLERİMİZİN KENTİÇİ ULAŞIMI METRO İLE ÇÖZÜLMELİDİR.BU İLLERİMİZ VE ÜLKEMİZ BOYDAN BOYA HIZLI TREN HATLARI İLE ANKARA'YA BAĞLANMALIDIR.Gerçekten bir ÇILGIN PROJE de isteniyorsa KARADENİZİ AKDENİZE BAĞLAYACAK KARADENİZ-TRABZON-GÜMÜŞHANE-ERZİNCAN-MALATYA-G.ANTEP-OSMANİYE-DÖRTYOL-AKDENİZ KANALI YANİ BÜYÜK ANADOLU KANALI yapılarak ÜLKEMİZİN HIZLI VE TOPYEKÜN KALKINMASI,SANAYİİLEŞMESİ SAĞLANACAKTIR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.09.2011 21:04
MUCİT-48 MUCİT-48 // ERZİNCAN

Yıllar önce Gelibolu ,Çanakkale,Bandırma,Balıkesir,Bursa hatının İSTANBUL ile birleştirilmesi ile güneyde İstanbula rakip Şehirlerin gerçekleşeceğini Bu sayfalardan bildirmiştim. İşte o Bildirdiklerimi gerçekleştiriyorlar. İstanbulun nüfusunu yaşanabilir seviyelere çekmek için.
www.depremerkenuyari.com

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.09.2011 20:37
MUCİT-48 MUCİT-48 // ERZİNCAN

Yıllar önce Gelibolu
,Çanakkale,Bandırma,Bursa hatının
İSTANBUL ile birleştirilmesi ile güneyde
İstanbula rakip Şehirlerin gerçekleşeceğini
Bu sayfalardan bildirmiştim. İşte o
Bildirdiklerimi gerçekleştiriyorlar.
İstanbulun nüfusunu yaşanabilir seviyelere
çekmek için.
www.depremerkenuyari.com

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.09.2011 19:52
Atilla aslım Atilla aslım

Memleket için faydalı isler yapmaya çalışan ,çözüm üreten ( proje de olsa) bir işadamı çıktı sonunda...
İnşallah başbakanımız yeşil ışık yakar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.09.2011 19:49
yucel38 yucel38

her yere bi cilgin proje uretiyo akp birde gurbetcilerin en az 4-5 saat beklememesi icin de bi cilgin proje uretse ya kapikule ve ipsalaya

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.09.2011 19:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.