;

parası devletten

ve 'nın üzerinde çalıştığı sistem ile 1-6 yaş arasında çocukların maliyetinin 400 lirasını kamu üstlenecek

Kreş parası devletten

Çalışan anneler için desteği geliyor. () ile 'nın üzerinde çalıştıkları yeni sistem ile devlet çalışan annelere destek olacak. Kamu, çocuğunu kreşe veren çalışan annelerin masraflarının bir kısmını ödeyecek.

KAGİDER Başkanı Gülden Türktan, 1-6 yaş arasında çocuğu bulunan çalışan kadınların kreş maliyetinin 300-400 lirasını kamunun ödeyeceği yeni sistem ile, kadınların iş hayatında aktif şekilde rol almasının önünün açılmasının planlandığını söyledi. Yeni kreş sistemi devreye girdiğinde, çalışan anneler mahallelerindeki kreşe çocuklarını vererek ücretini ödeyecek. Anne, kreş ücretinin ödemesini yaptıktan sonra faturayı işyerine verecek. İşveren bu parayı kamudan alıp anneye ödeyecek. Türktan, "Eğer kreş ücreti 300-400 liradan daha fazlaysa, üstünü çalışan anne verecek" dedi.

BAKAN DESTEĞİ
İstanbul'da kreş ücretlerinin aylık bin lira civarında olduğu düşünüldüğünde, bu sistem ile kreş ücretinin yarısına yakınını devlet ödeyecek. Türktan, kreş sisteminin AK Parti'nin seçim bildirgesinde de yer aldığını belirterek, "Çalışma Bakanımız Ömer Dinçer projeye pozitif baktı, destekleyicisi oldu" şeklinde konuştu.

İHTİYAÇ DUYULUYOR
Projenin devlete uzun dönemde maliyetten ziyade kâr getireceğinin altını çizen Gülden Türktan, söz konusu proje ile işveren-aile ilişkisinin güçleneceğini ifade etti. Birçok ülkenin kreş konusunda kendi sistemini kurduğuna değinen KAGİDER Başkanı Türktan, Türkiye'de de bu tür bir sisteme ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

ÇOCUK İŞE ENGEL OLDU!
TÜİK'in verilerine göre; 2010'da işgücünün 18 milyon 257 bini erkek, 7 milyon 383 bini kadınlardan oluştu. Evli kadınların istihdam oranı yüzde 24.2 iken, hiç evlenmemiş kadınların oranı yüzde 28.3. Kadınlarda, işgücüne dahil olmama nedeni yüzde 62 oranında ev işleri ve çocuk olarak gösteriliyor.

  • 07 Haziran 2011, Salı

kalan karakter 1000

tugbaa tugbaa

annem ek 5 tarım sıgortalı olarak sıgortartasını yatırıyor ve calısan durumunda bundan faydalanabılır mı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.01.2014 11:01
nuran nuran

merhaba benimde üç tana çocugum var ikisi okuyor biri daha küçük çalışmak zorun dayım okul masraflarına güç yatmiyor küçügü kıreşe versem çalıştıgım para ancak kreşe yeter inşaallah böyle bir imkan saglanır

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 20.11.2013 07:58
Erhan Erhan

merhabalar! ben yurt dışından yeni geldim veb sizin internet üzerinden kreş hakkında yardım edecegınızı ogrendım, benım kızım 4 yasında ve ben yurt dısında ıslerım kotu gıttıgı ıcın donmek zorunda kaldık! siz kızım kreş parası hakkında bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? benim kızım çok akıllı ve zeki bir çocuk, duydugu her kelimeyi anında kapıyor ve unutmuyor, bu çocuk geleceğe kazandırmak adına çok şey yapmak istiyorum ama şartlar beni bıraz gerıye attı!' yardımcı olursanız cok sevınırım! teşekkür ederim!

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 19.09.2013 12:37
ayten erdinç ayten erdinç

iki çocuğum var 6 ve 2 yaşlarında çok ihtiyacım var çalışmaya maddi ve manevi kreş fiyatları malum artı lise mezunuyum ve çok verimliyim eski çalıştığım yerden sürekli arıyorlar ama elim kolum bağlı böyle bir imkan verseler harika olur ama ümidim yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 27.06.2013 11:57
çiğdem çiğdem

özel sektör çalışanlarına boyle bir uygulama yapılacakmı bilen varmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.03.2013 20:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.