Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.01.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.01.2011 16:29
ABONE OL

ın kilosu 2,5 liraya ulaştı

2010 yılı üretiminde rekoltenin 2 milyon tonun üzerine çıkmasına rağmen son haftalarda fiyatı artan ın kilosu 2,5 lirayı gördü.

Kuru soğanın kilosu 2,5 liraya ulaştı
Hal Müdürlüğünde aralık ayı başlarında 0,55 ile 1,30 lira aralığında olan ın toptan kilosu bugün 1,5-2,5 lira seviyelerine yükseldi.

Bu artış market ve pazarlara yansımaya başladı. Pazar yerlerinde kuru soğanın kilosu, kalitesine göre 2 ile 2,5 lira arasında satılmaya başlandı. Hal fiyatlarının birkaç gün içinde pazara yansımasıyla fiyatların daha da yükselebileceği belirtildi.

Geçen yıl üretiminin 1 milyon 849 bin tona düşmesi nedeniyle 2010 nisan ve mayıs aylarında kuru soğanın fiyatı 4 liraya kadar ulaşmıştı.

TÜİK rakamlarına göre, 2010 yılı kuru soğan rekoltesinin 2 milyon tonun üzerine gerçekleşmesi bekleniyor.

Bursa Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Galip Toplan, üretim rakamlarına bakıldığında kuru soğan fiyatlarında artışa yol açacak bir durumun olmadığını bildirdi.

Ürünün köylüden tüccarın eline geçmesiyle fiyatların arttığına inandığını dile getiren Toplan, bu artışların spekülatif olduğunu düşündüğünü, önümüzdeki haftalarda fiyatların tekrar gerilemesini beklediğini kaydetti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.