Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.01.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.01.2011 16:28

100 yapılacak

Hızlı tren projelerinin hizmete girmesine paralel olarak genelinde 100'e yakın yapılması öngörülüyor.

100 hızlı tren garı yapılacak
Hızlı tren ağlarıyla örülen 'de, ''uçağın yerdeki rakibi'' hızlı trenlerin konaklayacağı 100'e yakın Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle hizmete sunulacak. Ankara'da, mevcut garın yanına inşa edilecek ilk hızlı tren garının yanı sıra projeleri tamamlanan Kayaş ve Etimesgut olmak üzere en az 3 hızlı tren garı yapılacak. Kayaş'a yapılacak garın ihalesine Ankara-Sivas hızlı tren projesi ihalelerinin tamamlanmasının ardından çıkılacak. Sonraki yıllarda ihtiyaç doğrultusunda Sincan'da hızlı tren garı yapılması değerlendirilecek. Ankara-Konya hızlı tren projesinin de hizmete girmesiyle Konya'ya hızlı tren garı yapılması için de ihaleye çıkılacak. YİD modeliyle ihale edilecek hızlı tren garlarının her birinde farklı tesisler yer alabilecek. Ulaştırma Bakanlığı, Ankara-Konya Hızlı Tren Projesinde test sürüşlerini gerçekleştirirken, Ankara-Sivas, İstanbul-Sivas, Ankara-Afyonkarahisar, Ankara-İzmir, Ankara-Bursa ve Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars ile Halkalı-Bulgaristan arasında hızlı tren hattı kurulmasına yönelik çalışmalara son sürat devam ediyor. Bu illerde hızlı tren projelerinin hayata geçirilmesiyle hızlı tren garlarının da inşaatına başlanacak.

ANKARA HIZLI TREN GARI
Celal Bayar Bulvarı ile mevcut gar binasının arasındaki araziye yapılması planlanan Ankara Hızlı Tren Garı, 21 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. Günde 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak garın zemin katında yolcu dinlenme salonları ve büfeler bulunacak. Garın iki katına 5 yıldızlı otel yapılacak, çatı katında ise restoran ve kafeler olacak. Tesisin zemin katının altında peronlar ve bilet satış gişeleri, bir alt katta ise 3 bin araçlık kapalı otopark yer alacak. Mevcut gardaki hatların deplase edilmesinin ardından yeni garda, aynı anda 12 hızlı tren setinin yanaşabileceği 420 metre uzunluğunda 6 hızlı tren, 4 konvansiyonel, 2'şer banliyö ve yük treni hattı yapılacak. Ankara Hızlı Tren Garı ile mevcut gar eş güdümlü olarak kullanılacak, iki gar binasının yer altından ve yer üstünden bağlantısı sağlanacak. Projeye göre, hafif raylı toplu taşıma sistemi Ankaray'ın Maltepe istasyonundan yeni gar binasına içinde yürüyen bant bulunan tünel yapılacak. Ayrıca, TCDD arsasından Ankara Büyükşehir Belediyesine arsa devredilecek ve Celal Bayar Bulvarı 3x3 şeritten 4x4 şeride çıkarılarak trafik rahatlatılacak. Projenin ihale şartnamesine göre, ihaleyi kazanan firma garın yanı sıra peronlar ile tren setleri yıkama tesislerini de yapacak. Yapım süresi 2,5 yıl olarak belirlenen ihaleyi, en kısa işletme süresi öneren firma kazanacak.

kalan karakter 1000

ZAFER DEMİR ZAFER DEMİR // ANKARA

HIZLI TREN Projelerinde MALATYA,DİYARBAKIR,ELAZIĞ,ADANA gibi iller yine yok.Başta SİVAS-MALATYA-ADANA-İSKENDERUN olmak üzere MALATYA-ELAZIĞ-DİYARBAKIR-BATMAN-KURTALAN,MALATYA-G.ANTEP-HALEP,SAMSUN-MALATYA,KAYSERİ-MALATYA-MARAŞ HIZLI TREN HATLARININ biran evvel 2014'e kadar yapılması sağlanmalıdır.MALATYA Vagon Fabrikası'nın MALATYA HIZLI TREN FABRİKASI'na dönüştürülmesi gerekir.Dünya'nın en büyük DEMİR Madeni Yataklarına sahip MALATYA HASANÇELEBİ KASABASI'na DEMİR-ÇELİK FABRİKASI kurularak HIZLI TREN RAYLARI da bu FABRİKA'da üretilmelidir.MALATYA HEKİMHAN-HASANÇELEBİ-KÖYLÜKÖYÜ-YAMADAĞI Civarında DEMİR'den başka ALTIN,KROM,KÖMÜR,THORYUM (KÖYLÜKÖYÜ Çamkoyak ve Ağdere Mevkiilerinde PETROL de olabilir) gibi ÜLKEMİZİN KALKINMASINI HIZLANDIRACAK STRATEJİK MADENLER var;Bu MADENLER işletilerek ÜLKE EKONOMİSİNE kazandırılmalı ve HIZLI TREN HATLARI ile ihraç imkanı kolaylaştırılmalıdır.Başta MALATYA olmak üzere DİYARBAKIR,ELAZIĞ,ADANA gibi Şehirlerimize de HIZLI TREN GARLARI yapılmalıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 16.01.2011 21:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.