Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 28.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.10.2010 12:26
ABONE OL

İşte en ucuz kurbanlığın adresi

Et Balık Kurumu EBK'dan spekülasyonları bitirecek hamle. EBK, 20 bin büyükbaş hayvanı amacıyla kilosu 8,5 ile 9 lira fiyattan satacak.

İşte en ucuz kurbanlığın adresi
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın firmalara tanıdığı hayvan ithal izni kapsamında Bulgaristan'dan ithal edilen küçük baş hayvanlar, Edirne'de kilosu 9 liradan satışa sunuluyor.

Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı, Bulgaristan'dan ithal edilen kurbanların Edirne'ye geldiğini belirtti.

Türkiye'de en ucuz kurbanlık fiyatının Trakya'da olacağını düşündüğünü ifade eden Yardımcı, ''Küçükbaş hayvanların ithal izni sadece Trakya Bölgesine verildiği için bölgemize çok fazla kurbanlık hayvan geliyor. Ben bu kurbanlıkların Türkiye'deki diğer şehirlere göre daha ucuza satılacağını düşünüyorum. İthal edilen hayvanların talebin üzerinde olması durumunda insanlar çok ucuz fiyatlara kurbanlık alabilir. Zaten kilosu 9 liradan satışa sunuluyor. Yerli kurbanın bayramda kilosunun 11-12 lira olması bekleniyor'' dedi.

Yardımcı, Kurban Bayramından sonra fiyatların yarı yarıya düşeceğine inandığını bildirdi.

Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Aslan Kıyunat ise hükümetin özel firmalara tanıdığı kurbanlık hayvan ithalat izninin bayramdan sonra da devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bulgaristan'dan 6 bin civarında hayvan siparişi verdiğini, bunların 2 bin tanesini şehirdeki çiftliğine getiriğini anlatan Kıyunat, şunları söyledi:

''Ben 6 bin tane koyun ithal etmek için yazıldım. Şu anda koyunlardan 2 bin tanesini getirebildim. Ben dişi koyun daha fazla aldım. Bunların bir kısmının kesilmesini istemiyorum. Edirneli üreticilere sesleniyorum, gelin bunlardan alın. Bunların ırklarına sahip olun. Ve burada üretim çoğalsın. Başka ülkelere paralarımız gitmesin. Biz bu kurbanlıklar için tomarla para götürdük verdik. Kendi insanımıza vereceğimize başkalarına verdik. Ve fiyatlar yükseldi. Onlar şu an bizim durumumuza düştü. Şu anda onların elindeki mal azaldı. Et fiyatları lokantalarda bile fazlalaşmaya başladı. Tır 2 bin avroya kurbanları getiriyordu fiyat 5 bine yükseldi.''

Bulgaristan'dan ithal edilen koyunların bir bölümü kurban bayramı öncesinde satışa sunulurken, diğer bir bölümü ise damızlık hayvan olarak değerlendiriliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.