Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 27.10.2010 18:14
ABONE OL

'ta dev yatırım

Başbakanı Sali Berişa, Çalık Grubunun Arnavutluk'daki projelerinin tek tek gerçekleştirildiğini belirterek 'Çalık Grubu'na minnettarız'' dedi.

Arnavutluk'ta dev yatırım
ailesine beş yıl önce katılan Banka Kombetare Tregtare 'nın, yeni bankacılık ürünlerinin tanıtımına katılan Başbakanı Sali Berişa, Çalık Grubunun Arnavutluk'daki projelerinin tek tek gerçekleştirildiğini belirterek ''Ülke ekonomisine verdiği destekten dolayı Çalık Grubu'na minnettarız'' dedi. .

Arnavutluk halkı BKT'ye güveniyor

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, CEO'su , Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hasan S. Aşan, BKT Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri ile BKT Genel Müdürü Seyhan Pencaplıgil'in yanı sıra çok sayıda davetlinin katıldığı toplantıda Başbakan Berişa Türk iş adamlarına ülkesine yatırım yapmaya teşvik ettiği için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek şunları söyledi: "Bugünkü olay sadece Çalık ve BKT için değil tüm Arnavutluk için çok önemli. Sayın Çalık'ı ve çalışanlarını tebrik etmek istiyorum. BKT'nin sermayesi 10 yıl içerisinde 10 kat arttı. Bu güne kadar böyle bir başarı ne Arnavutluk'ta ne da diğer balkan ülkelerinde görüldü. BKT Arnavutluk ekonomisine büyük katkı sağlamıştır. BKT Arnavut vatandaşlarının ve işadamlarının en çok güvendiği finansal kurum haline dönüşmüştür. Ahmet Çalık'a bir kez daha teşekkür etmek istiyorum çünkü kendisi benim talebime ve çağrıma ivedilikle yanıt verdi. Sayın Çalık, bana bu bankanın hizmetlerinin en üst seviyede olacağına, en yeni teknolojileri kullanılacağına dair söz verdi. Bu verdiği sözlerin hepsini bugün gerçekleştirdi. Böylece Arnavutluk halkı dijital dünya yolunda büyük bir adım attı."
"500 milyon dolar yatırım güvenin göstergesi"

Çalık Grubu'nun Arnavutluk'ta hayata geçirdiği yatırımların stratejik öneme sahip olduğunu belirten Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, şunları kaydetti: "Büyüyen ve gelişen bu güzel ülkenin, bugününe ve yarınına inancımız tamdır. Çalık Grubu olarak burada özellikle finans ve telekom sektörlerinde teknoloji ve insan kaynakları yatırımlarına önem veriyoruz. Çok yakında Arnavutluk'ta enerji alanında da yatırımlar planlıyoruz. Buradaki yatırımlarımız yaklaşık 500 milyon dolara ulaştı. Sayın Başbakan Berişa'ya verdiğimiz söz doğrultusunda BKT'nin geliştirdiği üstün elektronik bankacılık ürünlerini, Arnavutluk halkının hizmetine sunmaktan dolayı çok mutluyuz.""Arnavut halkının hayatı kolaylaşıyor"

BKT Genel Müdürü Seyhan Pencaplıgil, hizmete sunulan yeniliklerin teknolojiye açık Arnavut halkının hayatını kolaylaştıracaklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "BKT bu gelişimi gösterirken bir cok ödüle ve değerlendirmeye de mazhar olmuştur. Merkez Bankası, rating kuruluşları ve sektör dergilerinden en yüksek derecelendirmeleri almıştır. Ayrıca, yıllarca hem pazar payını artırmış hem de istikrarlı ve yüksek bir kârlılık göstermiştir. Hemen hemen tamamı yabancı bankacılık gruplarına ait 16 banka içinde BKT'nin pazar payı yüzde 17 ve dolar bazında yıllık özkaynak getirisi ise yüzde 28'dir."

Taksit kart dönemini başlattı: BKT'nin Prima Taksit (Prima Keste) kartı, Arnavutluk'un ilk taksit kart programı olmasıyla dikkat çekiyor. Prima Taksit, anlaşmalı mağazalarda çok özel indirimler, yüzde 0 komisyon, özel kampanyalarda yüzde 0 faiz imkanı ve "bugün al 2 ay sonra öde" gibi ödeme alternatifleri ile BKT kart sahiplerine önemli avantajlar sunuyor.

ATM'ler döviz bürosuna dönüştü: Dört farklı para birimindeki hesapların tek karta bağlanması ve hepsinden Arnavutluk para birimi lek ya da euro cinsinden nakit çekebilme imkanı sunan BKT ATM'leri, artık 24 saat hizmet veren döviz büroları haline dönüştü. Yine BKT ATM'lerinden BKT kartı ile yapılan işlemlerde, Arnavutluk ve Kosova'da komisyon alınmıyor.

En fonksiyonel internet bankacılığı: BKT'nin internet şubesi rakiplerinden çok daha fazla fonksiyonlara sahip. Albtelecom, Eagle Mobile ve Elektrik faturaları internet üzerinden anlık ya da otomatik ödeme talimatıyla ödenebiliyor. Ayrıca mobil telefon uzerinden SMS ile dinamik tek kullanımlık şifre kullanımı ile güvenli internet bankacılığı hizmeti sunuluyor.

Eagle Mobile faturasız hatlara kredi yüklemek artık daha kolay: Eagle Mobile faturasız hatlar için kontör yüklemeleri, BKT tarafından yerleştirilen POS cihazları üzerinden anlaşmalı üye işyerlerinden yapılıyor. Ayrıca Eagle Mobile Shop'larda satılan ürünler, yine BKT POS cihazları üzerinden peşin ya da taksitle satın alınabiliyor.

Alternatif bankacılık kanalı mobil bankacılık: En son sunulan bu ürün ile BKT mobil bankacılık kullanıcıları hesap ve kredi kartı bakiyelerini görebiliyor, hesap hareketlerini izleyebiliyor ve para transferi yapabiliyorlar.Arnavutluk'un en yenilikçi bankası


Banka Kombetare Tregtare (BKT), resmi olarak Ocak 1993'te Arnavutluk Ticari Bankası (BTSH) ile Arnavutluk Milli Bankası'nın (BKSH) birleşmesiyle kurulmasına rağmen, bankanın kökleri 1920'lere kadar uzanıyor. Arnavutluk'ta faaliyet gösteren en büyük ikinci ticari banka olan BKT, Arnavutluk Parlamentosu'ndan 17 Ekim 2000'de çıkan kararla özelleşti.

Çalık Finansal Hizmetler, Aralık 2005'te BKT'nin Uluslararası Yatırımcılar Konsorsiyumu'na ait yüzde 60 hissesini satın aldı. Haziran 2009'da da kalan hisselerin sahibi olarak, BKT'nin tek ortağı durumuna geldi. Varlıkları 1.5 milyar dolar, toplam mevduatı ise 1.3 milyar dolara ulaşan BKT'nin, 13' ü Kosova'da olmak üzere 68 şubesi bulunuyor. Sunduğu hizmetlerle müşteri adedini sürekli artıran BKT, Arnavutluk'un en yenilikçi bankası olarak tanınıyor. Tamamen yabancı bankacılık gruplarına ait toplam 16 bankanın faaliyet gösterdiği Arnavutluk' ta, BKT' nin pazar payı yüzde 17. Bu, yurtdışında faaliyet gösteren Türk bankaları içinde en yüksek oran.