Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.10.2010 Gazete
ABONE OL

Anadolu toprağından servet fışkırıyor

ve havzasında 8 milyar ton petrol kayası bulundu. Isıtıldığında petrol ve doğalgaza dönüşen kayalardan 687 milyar dolar değerinde petrol üretilebilecek...

Anadolu toprağından servet fışkırıyor
Yeraltı zenginlikleriyle dünyanın dikkatini çeken 'nin yüzü, petrolden yana da gülecek... (MTA) Genel Müdürlüğü'nün sondaj çalışmaları sonucunda, ve havzasında, 8 milyar ton petrollü şeyl (petrol türetebilen kaya) potansiyel kaynak rezervi tespit edildi.
Isıtıldığında petrol ve doğalgaz üretilebilen kayalardan 2.6 milyar varil ile 8.3 milyar varil arasında petrol çıkarılabileceği hesaplanıyor. Buna göre bölgedeki petrolün potansiyel değerinin 218 milyar ile 687 milyar dolar arasında olabileceği belirtiliyor.

'ACİL ARAŞTIRIN' TALEBİ

MTA, Ereğli-Bor havzasında 2006 yılında başlattığı çalışmalar sonucunda, açılan 15 adet sondajdan 10 tanesinde sıvı petrol izleri ve petrollü şeyller tespit edildi. Uzmanlar, Ereğli-Bor havzasındaki yeni bulguların netleştirilmesi ile petrollü şeyl rezervinin ve üretilebilir şeyl petrolü miktarının tam olarak belirlenmesinin, acil araştırılması gereken bir konu olduğunu belirtiyor. MTA uzmanları da, özel ya da kamu kuruluşlarının acil olarak çalışmalara başlamasını istedi.
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.