Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 27.10.2010 11:14

Dikkat! Ceza 'Geliyorum' diyor...

İlk dokuz ayda para cezalarından 3.4 milyar lira tahsil eden Maliye, bütçeyi sunarken 2010 yılı sonuna kadar bu rakamın 5.4 milyar liraya ulaşacağını bildirdi. Yeni cezalara hazır olun

Dikkat! Ceza 'Geliyorum' diyor...
Habertürk'ün haberine göre, Maliye Bakanlığı dokuz aylık dönemde para cezalarından 3.4 milyar lira tahsilat yapmasına karşın bütçeyi Meclis'e sunarken 2010 yılı sonuna kadar 5.4 milyar lira para cezası tahsilatı yapılacağını bildirdi. Yılın son üç aylık döneminde 2 milyar liralık tahsilatın nereden yapılacağı merak ediliyor Maliye Bakanlığı, 2010 yılının başında 3.2milyar lira olarak öngördüğü para cezalarından elde edilecek gelir rakamını kısa süre önce revize ederek 5.4 milyar liraya çıkardı. Maliye, vatandaşlardan 2011 yılında da toplam6milyar lira para cezası geliri elde etmeyi hedefliyor. 2010 yılı ceza hedefini revize eden bakanlığın, buna ulaşması için yılın son 3 ayında 2milyar liralık tahsilat yapması gerekiyor.

Maliye Bakanlığı, yılın başında 2010 için para cezalarından bütçeye toplam3 milyar 164milyon lira gelir öngörüyordu. Yılın dokuz aylık döneminde ise 3milyar 401milyon liralık tahsilat gerçekleştirildi. Ancak bakanlık, geçen hafta TBMM'ye sunduğu 2011 bütçesinde bu yıl para cezalarından elde edilecek gelir rakamını 5milyar 403milyon liraya çıkardı.

Bu daMaliye'nin eylül-aralık aylarında özellikle vergi cezalarından yaklaşık 2milyar liralık tahsilat yapmayı planladığı anlamına geliyor. Maliye'nin sona yaklaştığı yüksek tutarlı vergi cezaları içerisinde yaklaşık 5'ermilyar liralık boyutuyla Doğan Grubu veMerkez Bankası Personeli Vakfı'na (MERVAK) kesilen cezalar bulunuyor.Maliye'nin revize 5.4 milyar liralık para cezası geliri rakamına ulaşılabilmesi için yılın son aylarında bu gibi vergi cezalarında uzlaşma ya da cebri yolla yüklü tutarda tahsilat yapılması gerekiyor.

En iyi kaynak trafik cezası

Maliye yıl başında trafik cezalarından 2010 yılı için toplam 510 milyon lira tutarında gelir öngördü. Ancak, yılın dokuz aylık dönemindeki tahsilat 301 milyon lirada kaldığı gibi, gelecek yıl için de 590 milyon lira gibi oldukça yüksek bir gelir öngörüsünde bulunuldu. Önceki yıllardan kalan ödenmemiş cezalar bir yana bırakıldığında, bu yıl içerisinde kesilmiş olan cezalardan henüz tahsil edilmemiş tutar olarak sadece 65 milyon liralık bir görünüyor. Bu nedenle, Maliye'nin trafik cezasındaki söz konusu hedefine ulaşılabilmesi için trafik polislerinin özellikle bu yılın son aylarında çok yoğun bir şekilde ceza yazmaları gerekiyor.

2011'DE YÜZDE 11 ARTTI 5.9 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI

Maliye bu yılın para cezası rakamlarını revize etmekle kalmadı, gelecek yılın para cezalarını da bu revize rakamların üzerine yüzde 11 dolayında artırdı. Böylece 2010 yılı başlangıcında 3.2 milyar lira seviyesinde öngörülen para cezaları gelecek yıl 5 milyar 973 milyon liraya çıkacak. Gelecek yılki para cezalarından gelir beklentisinde en yüksek artış vergi cezalarında görülüyor. Maliye bu yıl için 2 milyar 25 milyon lira vergi cezası geliri öngörürken, 9 aylık dönemde tahsilat 2 milyar 98 milyon lira olarak gerçekleşti. Gelecek yıl için ise 3 milyar 929 milyon liralık para cezası geliri öngörüldü.

İdari para cezalarında üç kat artış öngörülüyor

Maliye, özellikle üst kurulların kestiği cezaların da içinde yer aldığı idari para cezalarında da hedefi bu yılın başındaki öngörüye göre üç katına çıkardı. Yılın başında 355 milyon lira olarak öngörülen idari para cezası gelirleri 9 aylık dönemde 485 milyon liraya ulaştı. Ancak Maliye gelecek yıl idari para cezalarından da 996 milyon lira gibi oldukça yüksek bir gelir hedefi belirledi.
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.