Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.10.2010 19:08
ABONE OL

Seçime kadar yüz binlerce verilecek!

Hak sahiplerinin yüzde 90’ını belirleyen hükümet, olarak bilinen ve orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını 2011’de yapılacak seçime kadar bitirmeyi hedefliyor.

Seçime kadar yüz binlerce tapu verilecek!
Türkiye'nin haberine göre, Meclis'te devam eden çalışma, arazisinin bulunduğu bölgeye göre fiyatlandırılmasını kapsıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "En kısa sürede Meclis'e getirilecek' dediği 2B'lerin satışının seçimlere kadar tamamlanması hedefleniyor. Satıştan elde edilmesi beklenen 10 milyar dolar gelir ise altyapı yatırımlarında kullanılacak. Düzenleme 31 Aralık 1981'den önce orman alanı dışına çıkmış arazileri kapsayacak. Hak sahipleri ile mirasçılarına yapılacak satışta, hak sahibi olduğunu iddia edenler ayrıca, yer ispatı için uydu görüntülerine ek olarak kadastro kaydı ile emlak vergisi beyannamesi istenecek.

Daha önce de gündeme gelmişti

2B ile ilgili çalışma, daha önceki hükümet dönemlerinde de gündeme gelmiş ancak ilkinde köşkten veto yemiş, ardından Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Yapılan incelemeler, bu araziler üzerinde 450 bin bina bulunduğunu gösteriyor. Sadece, Sultanbeyli'de 2B arazileri üzerinde 100 bin bina bulunduğu görülüyor. Söz konusu satışla hem vatandaş yıllardır oturduğu, kullandığı ev ve arazisinin sahibi olacak, hem de devlet satış ve ardından vergi gelirine kavuşacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.