Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.10.2010 09:08
ABONE OL

a kötü haber...

Maliye Bakanı Şimşek’in yeniden gündeme getirdiği kamp ve sosyal tesis satışı bütçeye alındı.

Memura kötü haber...

Memur lojmanlar ise satılmayacak, ancak kiraları arttırılacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yeniden gündeme getirdiği kamp ve sosyal tesis satışları bütçeye kaynak sağlayacak. 2011 bütçesine göre önümüzdeki yıl 40 milyon TL tutarında kamp ve sosyal tesis satışı yapılacak. Memurun kullandığı lojmanlara ise dokunulmayacak. Lojman kiraları yaklaşık memura yapılan zam oranında arttırılacak.

8 yıllık gelire bedel

Halen kamu kurumlarının elinde 779 adet kamp ve sosyal tesis bulunuyor. Maliye Bakanı Şimşek, memurların tatil imkanlarının arttığını bu nedenle devlete ait kamp ve sosyal tesislerin satılmasının ekonomiye katkı sağlayacağını belirterek, kamu kurumlarına çağrı yapmıştı. Şimşek, diğer kurumlara örnek olmak için de Maliye'nin elindeki 12 tesisi 152 milyon lira bedelle satışa çıkarmıştı. Ancak şu ana kadar net sonuç alınamadı. Devlet, 2002-2010 döneminde 32 tesisi satarak 36,3 milyon TL gelir elde etmişti. Bütçeye yazılan 40 milyon liralık gelir tahmini tutarsa, 8 yıllık kamp satış gelirinin de üzerinde bir kaynak bütçeye girmiş olacak. Söz konusu gelirin tamamına yakınının da Maliye kamplarının satışından elde edilmesi bekleniyor.

486 milyonluk satış

Bütçeye göre devlet, kamp ve sosyal tesislerin yanı sıra tam 486 milyon lira değerinde gayrimenkul satışı yapacak. Bu gelirin en büyük bölümü arsa satışından sağlanacak. Gelecek yıl arsa satışından 342 milyon, arazi satışından da 102 milyon TL kaynak sağlanacak. Gelirin geri kalanı da kamplarla bina ve benzeri diğer gayrimenkul satışlarından elde edilecek.

Kirada gelirinde yüzde 19 artış

Bütçede lojman satışıyla ilgili herhangi bir gelir hedefi yer almazken, başta lojmanlar olmak üzere gayrimenkul kiralarından elde edilecek gelir tutarında yaklaşık yüzde 19 oranında artış yapılacak. Bu artış oranı, lojman kiralarıyla a önümüzdeki yıl için yapılan maaş zammının birbirine eşitleneceğini işaret ediyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.