Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.10.2010 16:12
ABONE OL

Bakan Eker'den kurban müjdesi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kurbanlık tartışmalarına açıklık getirdi.

Bakan Eker'den kurban müjdesi
Eker, Türkiye'de kurbanlık sıkıntısı bulunmadığını belirterek, fiyatların yüksek olduğuna yönelik haberleri eleştirdi: "Ortada pazar yok ama fiyat yükselecek. Kurulmamış olan bir şey hakkında fikir yürütmek doğru değil."

Eker, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile Filistin Ziraat Odaları Birliği arasındaki anlaşmanın soruları cevapladı. Kurban sonrası kırmızı et sıkıntısı yaşanması söz konusu olabilir mi? Hayvan sayısı az mı? sorusuna da Eker, "Kurbanlıkta sıkıntı yok. Dini meseleler Diyanet İşleri Başkanı tarafından açıklanıyor. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde geçmiş yıllarda olduğu gibi vatandaşların kurbanlık ihtiyacını karşılayacak hayvan varlığı mevcut. Bu konuda sıkıntıya girmeye gerek yok. Sadece Trakya bölgesi için şap hastalığının bulaşmaması için kurban ithal ediyoruz." cevabını verdi.

Kurbanlık fiyatların yüksek olduğu yönündeki soruya Eker, "Ortada pazar yok ama fiyat yükselecek. Kurulmamış olan bir şey hakkında fikir yürütmek doğru değil. Her zaman yüksek fiyat beklentisi oluşturulur. Daha 1 aydan fazla zaman var. Kurbanlık fiyatları anormal olacak. na 1 hafta kala o zaman görülür." karşılığı verdi.

Faizsiz 7 yıl vadeyle hayvancılık kredisi verilmesini öngören destek programı hakkında da bilgi veren Eker, 15 bin 500 çiftçinin 1 milyar 50 milyon lira sıfır faizli kredi kullandığına dikkat çekti. Bunların orta ve uzun vadede alınan tedbirler olduğunu ifade eden Eker, dünyada Ocak Temmuz aylarında et fiyatlarında artış yaşandığını, ABD'de yüzde 15 yükselme olduğunu belirtti. Ocak Temmuz ayında Türkiye'de fiyat artışının yüzde 14-14,5 olduğunu ifade eden Eker, "Dünyada fiyat artışı var. Bizde bundan etkileniyoruz. Birinci hedefimiz Türkiye'de üretimi sürdürmek geliştirmek ve arttırmak. Çok acil ihtiyacı gidermek için de özellikle yemek, şarküteri sanayicilerinin ithalat izni getirdik." dedi. Eker, özel sektöre şu ana kadar ithalat için 80 bin ton civarında kontrol belgesi verildiğini belirtti.

900 TON İTHAL ET GİRDİ


11 milyon büyükbaş hayvan varlığı olduğunu herkesin kabul ettiğini ve bunun yüzde 30'unun kasaplık güç olduğunu vurgulayan Eker, asıl sıkıntının kayıtdışılık olduğuna işaret etti. Karkas et fiyatlarında iniş başladığını belirten Eker, Cuma günü itibariyle 850-900 ton ithal edin girdiğini ve girmeye devam ettiğini kaydetti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.