Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 19.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.10.2010 13:52
ABONE OL

işsizliği azaltıyormuş!

nın faydalarını araştırdı, sonuçlar çok ilginç çıktı

Kredi kartı işsizliği azaltıyormuş!
Araştırmaya göre kullanımı enflasyonu da düşürüyor.

Maliye-Vergi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) yardımıyla kredi kartlarının üretim, istihdam, büyüme üzerindeki etkilerini araştırdı. Araştırmaya göre kredi kartıyla harcamalarda yüzde 1'lik artış, ilk yıl 1800, sonrasında da 9 bin kişiye istihdam yaratıyor.

Her 1000 TL'lik nakit kullanımı yerine 1000 TL'lik kredi kartı kullanımı vergi gelirlerini 20 TL artırıyor. Kredi kartı harcamalarındaki 1 TL'lik artış GSYH'yı 1,42 TL yükseltiyor.

Para arzındaki artış aynı dönemde enflasyonu yüzde 0,17 oranında artırırken, kredi kartı harcamaları enflasyonu yüzde 0,017 oranında düşürüyor.

Kayıtdışının azalmasında da kredi kartlarının önemli bir rolü var. Gıda ve giyim, kayıtdışılığın en yaygın olduğu alanlar olarak dikkat çekiyor.

BKM Başkanı Sertaç Özinal da firmaların kriz döneminde şok talep düşüşleri yaşamadığını, istihdamda yaşanabilecek dalgalanmaların kredi kartları ile engellendiğini ifade etti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.