Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 19.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.10.2010 15:33
ABONE OL

Kamuda 7.735 engelliye iş

Kamu kurum ve kuruluşları yılbaşından bu yana 7 bin 735 alımı için duyuru yaptı. Bunların 5 bin 262'sinin ataması yapıldı.

Kamuda 7.735 engelliye iş
'nın makamından alınan bilgiye göre, kamu kurum ve kuruluşları, özürlülere tahsisli kadrolara alımı amacıyla, Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos ve Ekim-Kasım dönemlerinde olmak üzere bir yılda üç kez sınav açıyor ve bu sınavlara ilişkin duyurular ise Devlet Personel Başkanlığınca Resmi Gazete ile ve ülke çapında tirajı yüksek bir gazetede yayımlatılıyor. Bu kapsamda 2010 yılı Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos dönemlerinde özürlü memur alımı duyurusu daha önce yayımlanırken, bu yılın son dönemi olan Ekim-Kasım döneminde ise 20 adet kamu kurum ve kuruluşuna ait muhtelif unvanlı toplam 209 adet kadro için özürlü memur alımı duyurusu yapıldı. Buna göre, Ekim-Kasım döneminde sınavla alınacak özürlü personelin 6'sı ilköğretim (ortaokul) mezunu, 70'i ortaöğretim mezunu, 34'ü önlisans mezunu ve 99'u ise lisans mezunu olacak.

Bu yıl üç dönem itibariyle Devlet Personel Başkanlığınca 70 adet kamu kurum ve kuruluşuna ait muhtelif unvanlı toplam 7 bin 735 adet kadro için özürlü memur alımı duyurusu yapıldı. Bunun 5 bin 148'i Nisan-Mayıs döneminde, 2 bin 378'i Temmuz-Ağustos döneminde, 209'u ise Ekim-Kasım döneminde oldu.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca Devlet Personel Başkanlığına gelen bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda dönemler itibariyle duyurusu yapılan toplam 7 bin 735 adet kadrodan 5 bin 262 adedine özürlü personel ataması yapıldı, kalan 2 bin 473 adet kadroya ilişkin olarak da başvuru, sınav ve atama işlemleri halen devam ediyor.

Bu arada bu yılki atamalarla birlikte kamudaki özürlü personel sayısı 22 bine ulaşacak.

-EN FAZLA AÇIK KADRO MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA-

Öte yandan 2010 yılı Ocak ayı itibariyle açık bulunan özürlü memur kadro sayısı en fazla olan kurum, 16 bin 126 ile Milli Eğitim Bakanlığı oldu. Bunu 4 bin 898 boş özürlü kadro sayısı ile Sağlık Bakanlığı, 1620 boş kadro ile Diyanet İşleri Başkanlığı, 1614 boş kadro ile de Adalet Bakanlığı takip ediyor.

Özürlü kadro sayısı sayısı en çok açık bulunan boş bulunan Kamu kurum ve kuruluşları, 657 sayılı devlet memurları kanununun ilgili maddesine göre dolu memur kadro sayılarının yüzde 3'ü oranındaki kadroyu özürlü memur istihdamına tahsis etmek ve yapacakları sınavlarla da bu kadroları doldurmak zorunda.

Özürlülere tahsisli kadrolara özürlü personel alımı amacıyla açılan sınavlara ilişkin duyurular ayrıntılı olarak www.dpb.gov.tr internet adresinde yer alıyor.

Devlet Personel Başkanlığınca yapılan duyurunun ardından kamu kurum ve kuruluşları, başvuruları kendileri kabul ederek özür grupları ve eğitim durumları itibariyle çoktan seçmeli test usulü ile sınavları yapıyor ancak, bu sınavlarda ayrıca sözlü sınav yapılmıyor. Bu sınavlarda başarılı olan özürlüler ise başarı sırasına göre memur kadrolarına atanıyor. Ancak, bu kadrolarda herhangi bir şekilde boşalma olması halinde ise başarı sırasına göre yedek adaylardan atama yapılıyor.

Buna göre, Ekim-Kasım 2010 döneminde özürlü personel sınavı yapacak kurumlar ve özürlü personel alımı yapılacak kadro sayıları şöyle:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 57
Genelkurmay Başkanlığı 20
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 16
Jandarma Genel Komutanlığı 11
Sos. Hiz. ve Çoc. Es. Kur. Gn. Md. 25
Karadeniz Teknik Ünv. Rektörlüğü 6
Ege Üniversitesi Rektörlüğü 25
Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü 6
Ardahan Üniversitesi Rektörlüğü 3
Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü 6
Giresun Üniversitesi Rektörlüğü 2
Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü 4
Muğla Üniversitesi Rektörlüğü 6
Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü 2
Karabük Üniversitesi Rektörlüğü 5
Gaziantep İl Özel İdaresi 3
Amasya İl Özel İdaresi 2
Niğde Belediye Başkanlığı 3
Bursa İnegöl Belediye Başkanlığı 5
Balıkesir Gönen Belediye Başkanlığı 2


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.