Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.10.2010 10:51
ABONE OL

Ucuz yemenin yolu!

Kabzamallar Odası Başkanı Şefik Özbey, "Vatandaşlarımız kilosu 5 liradan 5 kilo yerine 1 kilo alırsa fiyat kendiliğinden düşer." dedi.

Ucuz domates yemenin yolu!
Son günlerdeki yağmur sebebiyle yaylalardaki lerin toplanamadığına dikkat çeken Özbey, özellikle Mersin'in yaylalarındaki domateslerin piyasaya sürülmesiyle fiyatların normale döneceğini söyledi.

Halen Hali'nde yayla domateslerinin kilosunun 4 TL'den, Tokat domatesinin de kilosunun 2 ile 2,5 TL arasında satıldığını belirten Şefik Özbey, "Havalar yağmurlu olduğu için tahmin ediyorum yaylalardaki domatesler toplanmadı.

Piyasada domates kıtlaştı. Hal böyle olunca domates fiyatı arttı. Ama vatandaşlarımız 5 liradan 5 kilo domates alma yerine 1 kilo alırsa talep azalır ve fiyatlar da düşer. Ancak kasım ayı başında seraların piyasaya çıkmasıyla fiyatlar normale dönecek. Zaten domates yükseldiği kadar çıktı, artık daha da yükselmez." dedi.

DOMATES YERİNE MEVSİMSEL SEBZELERE YÖNELİN


Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman da artan karşısında vatandaşlara, "Daha ucuz olan mevsimsel sebzelere yönelin." tavsiyesinde bulundu. Geçtiğimiz hafta içerisinde Mersin, Adana ve Antalya'da incelemelerde bulunduğunu anlatan Çakman, seralardaki domatesin yetişme aşamasına geldiğini, dolayısıyla bu ay sonu itibariyle domates fiyatlarının düşmeye başlayacağını söyledi.

Mehmet Çakman, "Seralardaki ürün çıkarsa fiyatlar düşecek, ancak piyasamız arz talebe göre fiyat değişikliği gösteriyor. Halkımız, pahalı domates yerine daha ucuz olan mevsimsel ürünlere yönelmeli. Veya domatesi az tüketmeli. Çünkü arz talep dengesi var. Soğuk havalar da bizim de canımız istemiyor, ama mevsimsel sebzeleri tüketmeliyiz." diye konuştu.

"DOMATES KIŞIN 4 TL'DEN AŞAĞIYA DÜŞMEZ"

İstanbul Yaş Meyve-Sebze ve Bostan Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Dayan ise fiyatların pek fazla düşmeyeceğini söyledi. Antalya Hali'nde kilosu 6-7 liradan satılan domatesin sera ürünlerinin çıkmasıyla birlikte 4-5 liradan aşağıya düşmeyeceğini öne süren Dayan şöyle devam etti:

"İhracatta yaşadığımız kurtlanma olayı bize gösterdi ki artık ilkel seralarda çıkan ürünler sağlıklı değil. Avrupa ülkelerinde domatesin kilosu 5 euro. Bizim ülkemizde sebze ve meyve fiyatları gerçekten düşük. Domatesin kilo fiyatı artınca vatandaş sıkıntıya giriyor. Ama bu kış domates çok düşmez."


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.