Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.10.2010 11:21
ABONE OL

Bakan'dan ekmeğe zam açıklaması

, gündemde bulunan zammı ile ilgili bir açıklamada bulundu.

Bakan'dan ekmeğe zam açıklaması
, ekmeğe yapılan zamda fırıncıların ortaya koyduğu gerekçenin tutarsız olduğunu öne sürdü. Un fiyatlarına gelen yüzde 21'lik zammın teki maliyete etkisinin 5'te 1 olduğunu kaydeden Eker, 2008 yılından bu yana buğdaya gelen zam dikkate alındığında ekmeğe etkisinin yüzde 4 olduğunu ifade etti. Eker, "Son iki yıl içinde buğday fiyatında ekmeğe gelen karşılığında yüzde 4 artış var." dedi.

Ankamall Alışveriş Merkezi'ndeki 'Tarım ve İnsan' konulu fotoğraf yarışması sergisinin açılışını yapan Eker, ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Ekmek fiyatlarındaki artışın sorulması üzerine Eker, "Bizden onay ve görüş alınmış değil. Piyasada un var mı var. Buğday var. Buğdaya yüzde 18 zam geldi. Bunun yüzde 4'ü ekmeğe zam olarak yansıyabilir." dedi.

SÜT İTHALATI YOK

Eker, süt ithalatı konusundaki sorulara; Avrupa Birliği ülkelerine ihraç etmek kaydıyla 2 bin 500 ton süt tozu alındığını belirterek cevap verdi. Uygulamanın Dahilde İşleme Rejimi kapsamında yapılan bir ticaret olduğunu kaydeden Eker, "Taze sütle ilgili bir şey değil. Bakanlık olarak 2 senedir Türkiye'de süt fiyatları düşmesin diye sanayiciye süt tozu farkı vermek suretiyle içeriden süt alıp süt tozu yapın. Muhafaza edin gerektiğinde kullanın diye biz başlattık." diye konuştu.

İTHAL KURBANLIKLAR GELDİ

Et ithalatında dörtlü taramanın kaldırıldığı bilgisinin doğru olmadığını söyleyen Mehdi Eker, ithal kurbanlıklara ilişkin sorulara da şap hastalığının Trakya Bölgesi'nden ari hale getirildiğini belirtti. Türkiye'nin diğer bölgelerinden Doğu ve Güneydoğu sınırlarından hayvanların naklinde, araba lastiğiyle çamurla geldiğini ifade ederek hayvan geçişlerine sıkı denetimler yaptıklarını söyledi. Trakya Bölgesi için şap olmayan ülkelerden küçükbaş ve büyükbaş hayvan kurbanlık getirileceğini belirten Tarım Bakanı, "450 bin baş koyun için Avustralya, Avrupa ülkelerinden getirilecek hayvanların belgeleri tamamlandı. Bunların bir kısmı da Türkiye'ye geldi." bilgisini verdi.