Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 13.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.10.2010 11:24

davasında kafalar karıştı

İşçi ve leri arasındaki maaş farkının giderilmesinde emsal oluşturacak davada kafalar karıştı, karar 22 Aralık’a kaldı.

Emekli davasında kafalar karıştı
Hürriyet'in haberine göre, İşçi, Memur ve leri Derneği (İMBED) üyelerini protesto etmek için kendilerine birer 'Anayasa' hediye etme kararı aldı.

1979 yılında SSK'dan emekli olan Hamdi Öz, 2000 yılından sonra emekli olanlarla arasında maaş farkı oluştuğu gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu. Bilirkişi incelemesinde Hamdi Öz'e 310 liralık eksik maaş ödendiğini tespit ederek 50 bin lira ödeme yapılması gerektiği belirtilmişti.

Aynı zamanda İMBED Başkanı olan Hamdi Öz ise, uygulamanın Anayasa'nın eşitlik ilkesine de aykırı olduğunu idda ederek Ankara 5. İş Mahkemesi hakiminden davayı Anayasa Mahkemesi'ne taşımasını istemişti. Haziran ayındaki duruşmada Anayasa Mahkemesi, iş mahkemesinin başvuru talebini reddetmişti. Hakim de gerekçeli kararın beklenmesi nedeniyle yeni bir duruşma günü tayin etmişti. İşte bugün yapılan duruşmada ise Hamdi Öz, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını görmediği gerekçesiyle hakimden zaman istedi. Bu talep üzerine duruşma 22 Aralık'a ertelendi.

Mahkeme karar verebilir mi veremez mi?

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı kafaları karıştırdı. İşte tartışma yaratan o bölüm:

"Anayasa'nın 152. ve 2949 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunun 28. maddesine göre, mahkemeler bakmakta oldukları davada uygulayacakları yasa ya da kanun hükmünde kararname kurallarını Anayasa'ya aykırı görürler veya taraflardan birinin ileri sürdüğü aykırılık savının ciddi olduğu kanısına varırlarsa o hükmün iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmaya yetkilidirler. Ancak bu kurallar uyarınca bir mahkemenin Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilmesi için elinde yöntemince açılmış ve görevine giren bir davanın bulunması ve iptali istenen kuralların da o davada uygulanacak olması gerekmektedir. Uygulanacak yasa kuralları, davanın değişik evrelerinde ortaya çıkan sorunların çözümünde veya davayı sonuçlandırmada olumlu ya da olumsuz yönde etki yapacak nitelikteki kurallardır.

Davacı ile 1.1.2000 tarihinden sonra emekli olanların yaşlılık aylıkları arasında dava konusu refah payı farkı, aylıkların hesaplanmasında katsayı sisteminden vazgeçilerek gelişme hızını da esas alan 506 sayılı Yasanın mülga 61. ve geçici 82. maddesindeki düzenlemelerden kaynaklanmaktadır. Bu durumda yaşlılık aylıklarının artırılmasında refah payına ilişkin hüküm içermeyen ve tüm emekliler için yaşlılık aylıklarının artırılması esaslarını düzenleyen itiraz konusu kuralların davada uygulanma olanağı yoktur.

Açıklanan nedenlerle başvurunun Mahkeme'nin yetkisizliği nedeniyle reddi gerekir. Osman Alifeyyaz Paksüt, Serdar Özgüldür ve Şevket Apalak bu görüşe katılmamışlardır."

kalan karakter 1000

nsaatci67 nsaatci67 // ZONGULDAK

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ' NİN İSMİNDEN, ADALET KELİMESİNİN KALDIRILMASINI ÖNERİYORUM. İNTİBAK YASASINI TBMM' DEN ÇIKARMIYARAK EMEKLİLERİNİ MAHKEMELERDE SÜRÜNDÜREN BİR PARTİYE, ADALET KELİMESİNİN ZATEN HİÇ YAKIŞMADIĞI KANAATİNDEYİM..

TÜM AÇILIŞ TÖRENLERİNDE KALKINMAKTAN BAHSEDEN BİR PARTİ, GELİŞME HIZINI EMEKLİLERİNE ÇOK GÖRDÜĞÜNE GÖRE KALKINMA KELİMESİNİN DE PARTİ İSMİNDEN KALDIRILMASINI ÖNERİYORUM. GERİYE KALAN ….. VE ..... PARTİSİ (VATANA MİLLETE HAYIRLI OLSUN)

EMEKLİSİNE AÇLIK SINIRININ ALTINDAKİ BİR MAAŞI UYGUN GÖREN BİR PARTİ, EMEKLİSİNİ ENFLASYONA EZDİRMEDİĞİNİ SÖYLEMESİNE RAĞMEN EMEKLİNİN DURUMU ORTADA..

AYRICA, AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞADIĞI HALDE, HALA ….. VE ..... PARTİSİ’ NE OY VEREN EMEKLİLERİN DE, ŞİKAYET ETME HAKKININ OLMADIĞI KANAATİNDEYİM..

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 15.10.2010 12:10
nsaatci67 nsaatci67 // ZONGULDAK

İNTİBAK YASASI YERİNE 60 TL’ LİK ZAMMI, TBMM ÇATISI ALTINDA BİR MÜJDE GİBİ EMEKLİSİNE SUNAN BAŞBAKAN’ A, BİR FIKRA İLE CEVAP VERMEK DE BİZ EMEKLİLERDEN…

İKİ EMEKLİ KENDİ ARALARINDA KONUŞUYORLARMIŞ. BİRİ DİĞERİNE
‘MESELA DEMİŞ BAŞBAKAN MAAŞI ALSAK ACABA NE YAPARIZ?’ DEMİŞ..
DİĞERİ ACI ACI BAŞINI SALLAMIŞ:
’VALLA ONU BİLMEM AMA BAŞBAKAN BİZİM ALMIŞ OLDUĞUMUZ MAAŞI ALSA NE YAPAR, ÇOK MERAK EDİYORUM!’

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 14.10.2010 20:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.