Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 31.05.2019 11:25
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 31.05.2019 11:25
ABONE OL

E Okul giriş: 2019 takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır? Veli Bilgilendirme ve Yönetim Bilgi sistemi MEB

Milyolarca öğrenci Ramazan Bayramı tatiline çıkacak ve bayram tatilinden sonraki hafta 14 Haziran'da karnelerini alarak yaz tatiline çıkacaklar. Karne notlarını merak eden öğrenciler ve velileri giriş ile merak ettiklerine yanıt bulabiliyor. Peki, e okul giriş ile karne notları nasıl sorgulanır? Takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır? İşte e Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ve Yönetim Bilgi Sistemi giriş ekranı...

Takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır?

e Okul giriş ekranı, son günlerde öğrenci ve öğretmenlerin sıklıkla kullandığı araçlardan birisi. Dönem sonu notlarının tamamlanması ile birlikte öğretmenler not bilgilerini Yönetim Bilgi Sistemi aracılığıyla sisteme girmeye başladılar. Öğrenciler ve velileri ise Veli Bilgilendirme Sistemi ile öğrenciye ait not bilgisi, devamsızlık bilgisi gibi birçok konuyu araştırabiliyor. Ramazan Bayramı tatilinden sonraki hafta yani 14 Haziran'da karneleini alarak yaz tatiline çıkacak öğrenciler karne notlarını merak ediyor. Peki, takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır? İşte e Okul giriş sayfası...

E OKUL GİRİŞ NASIL YAPILIR?

e-Okul sisteminde iki tane giriş paneli bulunmaktadır. Bunlardan birisi okul yönetiminin ve öğretmenlerin kullandığı Yönetim Bilgi Sistemi (YBS), diğeri ise öğrenci ve velilerin kullandığı Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS).

Öğretmenler e Okul YBS aracılığıyla öğrenciye ait bilgileri sisteme aktarıyorlar.

Öğrenciler ve velileri ise Veli Bilgilendirme Sistemi aracılığıyla öğrenciye ait tüm dönem bilgilerini görüntüleyebiliyorlar.

E OKUL YBS VE VBS GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN

Takdir teşekkür hesaplama işlemleri için diğer sayfaları ziyaret edin...

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Takdir belgesi ve teşekkür belgesi alabilmek için gerekli şartlar, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirlenmiş durumdadır. Yönetmeliğe göre;

Derslerinde üstün başarı gösterip tüm derslerinde başarılı olan ve dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 puandan aşağıda olmayan öğrenciler ile davranış puanı 100 olan öğrenciler içerisinden, öğrenci ödül ve disiplin kurulunca belge alacaklar belirlenir.

70,00 – 84,99 puan aralığında olanlar teşekkür belgesi,

85,00 ve daha üstü bir puana sahip olanlar takdir belgesi,

Ortaöğrenim süresince en az 3 öğretim yılı dönemleri boyunca takdir belgesi almış olanlar da üstün başarı belgesi ile ödüllendirilir.

(https://takdir-tesekkur.hesaplama.net/)

Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır.

Öğrencilerin sınavlardan aldıkları puanlar, performans çalışma puanları, eğer varsa proje puanları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı dersler için de ayrıca hizmet ya da temrin puanlarının aritmetik ortalamasıyla elde edilen puanların aritmetik ortalamaları alınır. Böylece öğrencilerin bir dersi için dönem puanı hesaplaması yapılmış olur.

Aritmetik ortalama hesaplanırken bölme işleminde virgülden sonra gelen 2 basamak yürütülür. Yılsonunda derslerden başarılı olunabilmesi için; iki dönem puanı aritmetik ortalaması minimum 50 puan olmalıdır veya birinci dönemde alınan puan ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olmalıdır.

PUAN DEĞERLERİ VE DERECELERİ

Öğrencilerin sınavda aldıkları puanlar doğrultusunda oluşan performans grafiğine göre, alınacak notlar ve bu notlara karşılık olan dereceler şu şekildedir;

85,00 – 100 puan aralığı pekiyi,

70,00 – 84,99 puan aralığı iyi,

60,00 – 69,99 puan aralığı orta,

50,00 – 59,99 puan aralığı geçer,

0 – 49,99 puan aralığı geçmez olarak kabul edilir.

YIL SONU BAŞARI PUANI NASIL HESAPLANIR?

Yıl sonu başarı puanı, derslerin ağırlıklı puanları toplamı ve bu derslerin haftalık ders saatlerine bölünmesiyle elde edilen puandır.

Naklen gelen öğrenciler için yılsonu başarı puanı hesaplama işleminde yeni oluşacak olan haftalık ders saat sayısı toplamı esas alınır. Yılsonu başarı puanının hesaplanmasında bölme işleminde, virgülden sonra gelen iki basamak yürütülür.

Öğrencilerin sınavları, projeleri, uygulamaları, performans çalışmaları için 100 puan üzerinden değerlendirme gerçekleştirilir. Değerlendirme işleminden sonra öğrencilerin aldıkları sonuçlar e-Okul sistemine girilir.

ONUR BELGESİ KİMLERE VERİLİR?

Onur belgesi verilecek öğrencilerde, okul öğrenci disiplin ve ödül kuralı puanı aranmaz. Öğrencinin Türkçe'yi ne kadar düzgün konuşuyor olduğuna, bilimsel projeler ve sosyal etkinliklere katılıp katılmadığına, okul araç ve gereçlerini doğru şekilde kullanıp kullanmadığına bakılır. Bunlar dışında insan ilişkilerinde ne kadar örnek olduğu, görgü kurallarına uyup uymadığı, derslere düzenli girip girmediği de onu belgesi verilirken dikkat edilen esaslardır. Okul düzeni dışında öğretmenler kurulu tarafından da onur belgesi alabilmek için gerekli olan davranışlar belirlenir. Dönem sonunda gerekli değerlendirmeler yapılır ve başarılı görülen öğrencilere ödül belgeleri verilir. Onur belgeleri öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin katılımıyla gerçekleştirilen törende öğrencilere verilir.