Belçika’da bir kediye koronavirüs bulaştı! Koronavirüs evcil hayvandan geçer mi?

Koronavirs kabusunun giderek yayılması sonrası özellikle evcil hayvanlara virüs bulaşıp bulaşmayacğaı ve hayvanların virüsü taşıma olasılığı merak konusu olmuştu. Son dakika haberine göre Belçika’da bir kediye sahibinden koronavirüs (Covid-19) bulaştı. Virolog Steven Van Gucht, kedinin, sahibinin ardından koronavirüs semptomlarını göstermeye başladığı ama iyileşme sürecinde olduğunu ifade etti.

Giriş Tarihi 27 Mart 2020, 16:58 Güncelleme 27 Mart 2020, 17:04
Belçika’da bir kediye koronavirüs bulaştı! Koronavirüs evcil hayvandan geçer mi?

İÇİNDEKİLER

Belçika'nın Valon Bölgesi'nde bir kediye koronavirüs teşhisi konuldu. Virüsün kediye sahibinden bulaştığı ifade edildi. Virolog Steven Van Gucht, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Sahibi semptomlar göstermeye başladıktan bir hafta sonra, kedi de semptomlar gösterdi. Semptomlar, ishal, kusma ve nefes alma zorluklarıydı. Araştırmacılar, virüsü kedinin dışkısında buldular" dedi.

Van Gucht, hayvandan insana virüs bulaşması gibi bir durumun olmadığını hatırlatarak, "Bunun yaygın olduğuna dair hiçbir belirti yok. Bunun hayvandan insana değil, insandan hayvana geçiş olduğunu belirtmek gerekiyor. Virüs normal olarak hayvandan insana geçmez" ifadelerini kullandı.EVCİL HAYVANDAN BULAŞIR MI?
İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Dünya Sağlık Örgütü, yeni virüsün insanlara ilk olarak bir yabani hayvan kaynağından bulaştığını tahmin ettiğini ancak takip eden vakalarda çoğunlukla insandan insana bulaşma görüldüğünü bildirmektedir. Şimdiye kadar, evcil hayvanların hastalığı yayabileceğine dair bir kanıt bulunamamıştır." ifadelerini kullanmıştı.