Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 15.08.2020 19:29
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 15.08.2020 20:12
ABONE OL

'dan Başkan 'a küstah sözler!

ABD'de yapılacak olan başkanlık lerinde 'a rakip olan Demokrat aday 'dan Başkan 'a küstah sözler. Biden katıldığı programda, 'de Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı muhalifleri desteklemeleri gerektiğini savundu.

ABD'de yapılacak olan başkanlık lerinde 'a rakip olan Demokrat aday 'dan Başkan 'a küstah sözler. Biden katıldığı programda, 'de Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı muhalifleri desteklemeleri gerektiğini savundu.

MUHALEFET PARTİLERİNE DESTEK VERDİ
Demokratların adayı, muhaliflere destek vererek, Türkiye'deki iktidarı değiştirebilecekleri yönünde sözler sarf etti.

"Yapacağım en son şey, ona (Erdoğan'a) Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu" diyen Joe Biden, diğer taraftan Türkiye'nin bölgedeki faaliyetlerini nasıl izole edecekleriyle ilgilenmeleri gerektiğini söyledi.

"BEDEL ÖDEMELİ"
Biden, şu şekilde konuştu:

"Bence ona (Erdoğan'a) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım. Parlamento'ya katkı sunmak isteyen Kürt toplumunu entegre etmek için... Bu iş bir süre iyi gidiyordu.

Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli.

"ONLARI GÜÇLENDİRMELİYİZ"
Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile... Partisi, 'dan dışarı atıldı. Peki biz ne yapıyoruz? Burada oturup boyun eğiyoruz.

Yapacağım en son şey, ona Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu. Kesinlikle en son şey. Ve onlara Kürtlerle ilgili olarak birkaç görüşmem oldu. O dönem henüz üzerlerine gitmiyorlardı.

"TÜRKİYE'NİN BÖLGEDEKİ FAALİYETLERİNİ İZOLE EDECEĞİZ"
Yani şunu göstermemiz lazım. Türkiye, 'ya bağımlı olmayı istemek zorunda değil. Uzun bir zaman önce o elmadan bir ısırık aldılar. Ama şu ana kadar onlara davrandığımız şekilde davranmaya devam etmeyeceğimizi anlamak zorundalar. Yani çok endişeliyim. Hava üslerimiz ve onlara erişimimize dair de çok endişeliyim. Bence bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek, onun bölgedeki faaliyetlerini nasıl izole edeceğimizle ilgilenmek bizim için son derece fazla iş olacak.

DOĞU AKDENİZ MESELESİ
Özellikle 'de petrolle ilgili faaliyetleri ve görüşülmesi uzun sürecek olan çok sayıda başka şey... Ama cevabım 'evet, endişeliyim.'"