Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 30.04.2019 15:17
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.04.2019 18:40
ABONE OL

Son dakika: 'da darbe girişimi! Ve Maduro'dan ilk açıklama

'da yaşanan darbe girişimine ilişkin 'dan, Trump'ın bilgilendirildiği açıklamasını yaptı. ve Bolivya, Maduro'nun yanında olduklarını açıklarken, darbe girişimini desteklemediklerini söyledi. ​Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise "Ordu komutanlarıyla konuştum, bana ve anayasaya bağlıklıklarını bildirdiler" şeklinde ilk kez açıklamada bulundu.

'da kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıyan 'den de açıklama yapıldı.

ABD'DEN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR
'dan yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi, "ABD Başkanı Trump Venezuela hakkında bilgilendirildi ve durumu takip ediyor."

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ayrı ayrı açıklamalarla Guaido ile taraftarlarına tam destek sözü verdi.

Mike Pence, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Guaido ve taraftarlarına "Ulusal Meclis ve özgürlük sever Venezuela halkı, sizinle beraberiz. Amerika, demokrasi ve özgürlük Venezuela'da yeniden tesis edilene kadar yanınızda duracak" ifadesini kullandı.

Mike Pompeo Twitter hesabından, "Bugün Geçici Devlet Başkanı Guaido Özgürlük Operasyonunu başlattığını duyurdu. ABD yönetimi Venezuela halkına demokrasi ve özgürlük çabalarında tam destek vermektedir. Demokrasi mağlup edilemez" açıklaması yaptı.

John Bolton da açıklama yaparak Venezuela ordusuna çağrıda bulundu. Bolton, "Ordu anayasayı ve Venezuela halkını korumalı, Ulusal Meclis'in yanında durmalı. ABD, Venezuela halkının yanındadır" ifadelerini kullandı.

GUAİDO BULUNDUĞU ASKERİ ÜSTEN AYRILDI

RUSYA'DAN İLK AÇIKLAMA
Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve daimi Ulusal Güvenlik Konseyi üyelerinin Venezuela'daki durumu tartıştıklarını söyledi.

Açıklamalarda bulunan Peskov, "Toplantıya katılanlar, darbe girişimiyle ilgili haberler ışığında Venezuela'daki durumu konuştu" dedi.

İSPANYA: DARBEYİ DESTEKLEMİYORUZ AMA...
'nın geçici hükümet sözcüsü Venezula'daki darbe girişimine ilişkin açıklama yaptı. Sözcü Isabel Celaa ülkede katliam yaşanmamasını umduklarını belirterek, "Venezuela'da yönetimin seçimle değişmesi gerektiği aşikar. İspanya hiçbir askeri darbeyi desteklememektedir" dedi.

İspanya ülkenin meşru lideri olarak Guaido'yu kabul ettiklerini yeniledi.

KOLOMBİYA DEVLET BAŞKANI DUQUE'DEN DARBECİLERE DESTEK
Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Venezuela ordusunu tarihin doğru tarafında yer almaya çağırıyoruz" ifadeleri ile darbe girişimini desteklemeye çağırdı.

KÜBA VE BOLİVYA'DAN MADURO'YA DESTEK
Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ve Bolivya Devlet Başkanı Eva Morales, Twitter üzerinden yaptıkları açıklamalarda, Maduro hükümetine destek verdiklerini belirtti.

Diaz-Canel, "Ülkeyi şiddet sarmalına sokmayı amaçlayan bu darbe hareketini şiddetle reddediyoruz. Venezuela'nın cadde ve sokaklarında terör yaratmayı amaçlayan silahlı grupların girişimini kınıyoruz. Venezuela halkının yanındayız" ifadelerini kullandı.

Morales de "Venezuela'daki yabancı çıkarlara hizmet eden darbe girişimini kınıyoruz. Kardeş Maduro ve dost Venezuela halkının yanındayız" değerlendirmesinde bulundu.

BEYAZ SARAYDAN İLK AÇIKLAMA

DARBE GİRİŞİMİ SONRASI MADURO'DAN İLK AÇIKLAMA
Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Ordu komutanlarıyla konuştum, bana ve anayasaya bağlıklıklarını bildirdiler" şeklinde açıklamada bulundu.

Maduro, "Halkı, vatanı ve anayasal düzeni korumak için sokağa davet ediyorum" dedi.