Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 16.03.2019 10:41
  • Son Güncelleme: 16.03.2019 11:00

'nin terör sevici raportörü 'den 'ye küstah Ayasofya tehdidi

Avrupa Parlamentosu'nun terör sevici rortörü , Ayasofya'nın cami olması durumunda 'nin 'ye giremeyeceği söyleyerek küstah tehditte bulundu.

AP'den Türkiye'ye küstah Ayasofya tehdidi

Avrupa Birliği, üzerinden 'ye a altından sopa göstermeye kalktı. Geçtiğimiz gün yapılan "Müzakereler durdurulsun" oylaması olumlu yönde sonuçlanırken, AB'nin Türkiye'yi yeniden müzakere masasına çağırması için oldukça tepki çeken maddeler önergeye sokuldu. Türkiye'nin terörle mücadelesini durdurması öncelikle istenirken, bir diğer tepki çeken madde de Ayasofya.

"CAMİYE DÖNÜŞTÜRÜLMESİN"
AP'nin, Türkiye'ye dayattığı hukuksuz maddelerden biri de . Özellikle Türkiye'nin iç meselelerine karışmak için her şeyi yapan Avrupa, bu sefer de Ayasofya'nın statüsü üzerinden dayatma uygulamaya çalışıyor.

Özellikle AP'de oylama sırasında Birleşik Sol Grup tarafından verilen bir değişiklik önergesiyle, AP'nin, "tarihi ve dini yapıt" şeklinde tanımlanan Ayasofya'nın "görüntüsünün değiştirilip camiye dönüştürülmesine karşı" olduğuna dair bir cümle de eklendi.

"BU ŞARTLARDA MÜMKÜN DEĞİL"
Türkiye düşmanlığı ile bilinen de bu konuya ilişkin, Türkiye'ye mesaj verdi. Hollandalı raporatör, AP'nin "gümrük birliği, vize serbestisi ve AB fonları konusunda mutlak yetkiye sahip olduğuna" dikkat çekti.

'dan kendisine gelen eleştirilere ilişkin de açıklamalar yapan Piri, "Türk Hükümeti beni sevmiyor olabilir ama benden sonra gelecek raportörle çok daha zor anlar yaşayacaklar." diye konuştu.

"Bu Türkiye ve bu AB ile Türkiye'nin üyeliği mümkün değil." diyen Piri, üyeliğin ancak "değişik bir Türkiye" ve "daha etkin ve değişik bir AB" ile mümkün olabileceğini kaydetti.

kalan karakter 1000

ihsan ihsan

türkiye dış işleri bu kadının raportörlüğüne niye itiraz etmiyorsunuz pes yani

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.03.2019 11:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.