Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 20.11.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.11.2017 10:05
ABONE OL

'da hükümet krizi

'da liberal parti FDP lideri Christian Lindner, koalisyon görüşmelerinden çekildiklerini açıkladı. Seçimin üzerinden tam 55 gün geçmesine rağmen Almanya'da henüz koalisyon kurulamadı.

Almanya'da hükümet krizi

'da 24 Eylül tarihinde gerçekleşen seçim sonucunda, devam eden hükümet görüşmeleri olumsuz olarak sonuçlandı. Liberal Parti lideri Christian Lindner Koalisyon görüşmelerinden çekildiklerini açıkladı.

MERKEL: "ÜZÜLDÜM"
Almanya'da hükümet kurmak için 18 Ekim'de başlayan koalisyon çalışmasından FDP'nin çekilmesi üzerine "Üzüldüm" diyen , "Bir çözüm bulma konusunda hiçbir şeyi denenmemiş bırakmadığımızı CDU ve CSU için söyleyebilirim." diye konuştu.

Ortak bir çözüm bulunamadığına üzüldüğünü belirten Merkel, "Uzlaşmanın başarılacağı bir yolda olduğumuza inanıyorduk." değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Merkel, yeni hükümet kurulana kadar başbakanlık görevine devam edeceğini belirterek bundan sonra atılacak adımı belirlemek için Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşeceğini söyledi.

4,5 HAFTA SONUNDA ELDE VAR 0
Almanya'da "Jamaika koalisyonu"nu kurma hedefiyle yaklaşık 18 Ekim tarihinde başlayan koalisyon görüşmeleri son bulmuş oldu. 4,5 hafta süren toplantılar, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasında gerçekleşti.

Saatlerce süren görüşmeler ve çetin pazarlıklara sahne olan bu koalisyon toplantıları devamlı basına olumlu olarak lanse edildi, güleç pozlar ile bu ifade oluşturulmaya çalışıldı. Buradaki amaç Almanya'nın koalisyon problemini bir kaos ortamına dönüştürmemek olsa da bu artık çok mümkün görünmüyor.

YENİ SEÇİMLER KAPIDA
Avrupa'nın en büyük ekonomisine sahip ülkede meydana gelen bu gelişmeyle beraber erken seçim ihtimali belirdi. Bu ihtimal yüksek sesle düşünülmeye başlanırken mevcut başbakan Merkel iktidarının geleceğini düşünüyor.

Aşırı sağ, Merkel'in Almanya'nın kapılarını 2015 yılında bir milyondan fazla mülteciye açmasının ardından Eylül ayındaki seçimlerde oylarını artırdı. Merkel'in partisi ise oy kaybetti.

Merkel'in şu andaki koalisyon ortağı olan ve oy kaybetmesine rağmen ikinci büyük parti olan Sosyal Demokratlar, tekrar Merkel ile koalisyon kurmak istemediğini daha önce açıklamıştı.

Ana akım partiler, oyların yüzde 13'ünü alıp üçüncü büyük parti olarak parlamentoya giren göçmen karşıtı aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin oylarını daha da artıracağından endişe ederek seçimlerin tekrarlanmasına sıcak bakmıyor.