Bugünkü
Takvim

kabusu

Post-modern darbe ordudaki askerleri de vurdu. Sorgu olmadı savunma alınmadı Sadece komutan "Kimliğini, silahını ver lojmanı 10 gün içinde boşalt" dedi

  • Yazı Dizisi
  • 27.05.2012
ABONE OL
Astsubayların 28 Şubat kabusu
Türkiye'de daha yeni sorgulanmaya başlanan süreci, siyasileri olduğu kadar, askerin bir bölümünü de mağdur etti. Komutanlar o dönem ordu içinde "irticacı" avına çıktı. YAŞ kararlarıyla, yüzlerce subay ve a görevden el çektirildi. YAŞ kararları ile 2000'de ordudan atılan Astsubay Başçavus Mehmet Sildir, post-modern darbe sonrası yaşananları şöyle anlattı: 28 Şubat süreci bizim gibi görevde olan astsubaylar için adeta bir kabus gibiydi. Komutanlarımız, astsubay arkadaşları teker teker çağırarak, eşlerinin başları kapalı olan ya da dini vecibelerini yerine getirenleri bildirmelerini istediler. Bu süreçte, bize yapılan dayatmaları ve arkadaşlarımız hakkında yapılan asılsız ihbarları, elimizden geldiğince bertaraf etmeye ve bunların duyumlardan ibaret olduğunu söylemeye çalıştık. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki bu uygulama, tüm personelin motivasyonunu olumsuz etkiledi. Ama bu süreç o kadar hızlı işliyordu ki, kendi aramızda bile birbirimizden korkar hale geldik. Çok sayıda arkadaşımız, görev süresi dolmasına rağmen, ihtiyaçları olduğu için emekli olmayıp çalışacaktı. Ancak"Takip edilen personel" oldukları için emekli olmak zorunda kaldılar. Bu süreçte bizlere hukuk yolları bile çok görüldü. Bizler mahkemeye başvuramadık. Düşünebiliyor musunuz sabah göreve gidiyorsunuz. Komutan diyor ki, "Kimliğini ver, silahını ver. Lojmanı da 10 gün içerisinde boşalt." İşte o süreçte ben ve benim gibi yüzlerce arkadaşımıza görevden el çektirildi. O dönem bizim için adeta kabustu. YAŞ kararları ile hangi komutanın birliğinden en çok subay/ astsubay atılmışsa, o birliklerin komutanları terfi etti. Alınan haklarım, 2012 yılında çıkarılan 6191 sayılı kanunla kısmen geri verildi. Ama yıllarca çektiğim acıların hesabı bitmedi.

ASTSUBAYLARDAN MESAJ VAR
Emirle ölüme gönderilen astsubayları, mahalle bekçisinden bile alt kademeden göreve başlatmak, hangi değer yargısı ile ölçülebilir. Astsubaylıktan subaylığa geçen biri olarak sorunlara katılıyorum. Sizi subay olarak görmüyorlar, en kritik, en zor görevlere sizi gönderiyorlar. Yıllar önce "Tazminat" hakkımız vardı. Kenan Evren'in emriyle "Görev tazminatlarımız" kesildi. Nedeni ise bir görev için 2 tazminat alınamazmış...

DiĞER ASTSUBAY HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

DEVRİMLE DEVRİLDİK!

İNTİBAK İSTİYORUZ

12 EYLÜL EN ÇOK ASTSUBAYLARI VURDU

ASTSUBAYLAR DERT KÜPÜ

NE MESAİ VAR NE MAAŞ ADALETİ

TAKVİM YAZDI TSK SÖZ VERDİ

TSK'DAN ASTSUBAYLARA MÜJDE!

ASTSUBAY HAREKATI


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.