Prostat ikincil seks organıdır

Kaynak GAZETE Giriş Tarihi 02 Şubat 2011 Güncelleme 02 Şubat 2011, 00:00
Prostat ikincil seks organıdır

İÇİNDEKİLER

Orta yaşa doğru erkeklerde bazı değişiklikler oluşmaya başlar. Genellikle basit bir egzersiz sonrası adale tutulmaları, gri saçların sayısının her geçen gün artması ile başlayan süreç zaman içinde idrar yapmada zorluğa neden olabilen prostat bezi problemleri ile devam eder. Çoğu genç erkek yıllar geçtikçe prostat beziyle ilgili rahatsızlıklar yaşayabileceği bilgisi ile yaşamları süresince her zor idrar yaptığı dönemde prostatı ile ilgili endişelenir. Yaş ilerledikçe bu küçük bezdeki değişiklikler idrar yapmayla ilgili şikayetlerden hayatı tehdit edebilecek kansere kadar farklı düzeyde hastalıklarla sonuçlanabilir. Prostata bağlı rahatsızlıklar nedeniyle günlük aktivitelerinizi değiştirmeniz, ilaç kullanmanız veya ameliyat olmanız gerekebilir.

PROSTAT NEDİR?
Prostat diğer organlarımız gibi vücudumuzun bir parçasıdır. Salgı üreten organlarımızdan birisidir.

VÜCUDUMUZDA NEREDE BULUNUR?
Hemen idrar torbasının altında, idrar kanalı ile idrar torbasının birleşim yerindedir. İdrar kanalının başlangıcında kanalı dıştan sara ve aynı zamanda kanalın bir kısmını da oluşturan bir organdır.

SADECE YAŞLI ERKEKLER Mİ BU SORUNU YAŞAR?
Her yaşta sağlıklı erkeklerde prostat organı bulunur ve çocukluk döneminden yaşlılığa kadar her yaştaki kişilerde prostat bulunur. Ama yaşla birlikte özellikle de 50-60'lı yaşlardan sonra büyümesi hızlanır.

BU ORGANIN NORMAL BÜYÜKLÜĞÜ NE KADARDIR?
Genç erkeklerde bir kestane büyüklüğünde iken, orta yaş kimselerde küçük bir mandalina ve daha ileri yaşlarda daha da büyüyerek bir portakal, hatta bir greyfurt kadar olabilir. Prostatın her yaşa göre bir büyüklüğü vardır.

KADINLARDA VAR MI?
Kadınlarda prostat olmaz. Prostat sadece erkeklerde görülen bir organdır. Dolayısı ile de prostat hastalıkları kadınlarda görülmez.

ERGENLiKTE AKTiVE OLUR
Prostat bir dış salgı bezidir. Aynı zamanda organizmanın ikincil seks organıdır. Prostatın temel görevi menideki sperm hücrelerinin yaşamasını ve canlılığını sağlayan bir sıvı salgılamaktır. Bu salgı yardımı ile meninin akışkanlığı sağlanarak sperm hücrelerinin bir süre canlı kalması sağlanır. Aynı zamanda sıvının miktarını çoğaltarak döllenmeyi kolaylaştırır. İkinci görevi de idrar tutmayı sağlayan mekanizmalardan birisi olmasıdır. Prostatik dokuda yüksek konsantrasyonda çinko vardır. Çinkonun karbonik anhidraz ve dehidrogenez enzimleriyle ilişkisi vardır. Çinko yetmezliklerinde prostatın fonksiyonları aksar. Prostat ergenlik yaşına kadar aktif değildir. Ergenlikte aktivite göstermeye baslar. Ortalama 25 yaşına kadar fonksiyonları artar ve daha sonra faaliyetinde yavaş yavaş azalma görülür.