Bugünkü
Takvim

Sarkık göğuslere veda edebilirsiniz

Yıllar içinde emzirme, kilo alıp-verme ve yaşın etkisiyle sarkan göğüsleri, dikleştirmek mümkün! Hem de ağrısız ve acısız...

  • Yazı Dizisi
  • 17.01.2011
ABONE OL
Sarkık göğuslere veda edebilirsiniz
Kadınların kabusu olan göğüs sarkması çoğu kadının kendine olan güvenini kaybetmesine sebep olabilir göğüs sarkmasının birden fazla nedeni vardır.
Dokuları yerinde tutmakla görevli olan bağlar zamanla emzirme, kilo problemleri, yaşın etkisi gibi etmenlerle deforme olabiliyor. Bunların dışında zamansız olarak sarkmalara sebep olarak aileden gelen bir problem olabileceği söyleniyor. Göğüs sarkmalarını etkileyen ve çok sık rastlanan sebeplerden biri de yer çekimidir. Göğüs sarkması ile ilgili sorularımızı Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Tercan yanıtladı.

DİKLEŞTİRME HANGİ SIKLIKLA YAPILIR?
Memeler yıllar içerisinde sarkma yapmaktadır. Bunun en büyük nedeni de düzensiz kilo alıp verme ve doğum sonrası memelerin hacim kaybederek sarkma göstermesidir. Normalde meme ucu ile göğüs kafesi kemiğinin üst çentiği arasındaki mesafe 19-21 cm kadardır. Bu mesafe hanımların vücut yapısına göre az çok değişiklik gösterir.
Bizim ülkemize ait istatistik verileri olmadığı için ABD'de her yıl 50-60 binkadına meme dikleştirme yapıldığını biliyoruz.

NORMAL MESAFEDE SARKIKLIK OLUR MU?
Güzel bir noktaya değindiniz. Genelde zayıf olan kadınlarda emzirmeden sonra meme bezleri küçülüyor. Yukarda belirttiğimiz mesafe uzun olmadığı halde meme sarkık görünmebiliyor. Biz buna yalancı sarkma diyoruz. Yani göğüs küçüldüğü için sarkık gibi görünüyor.

YALANCI SARKMADA NELER YAPILABİLİR?
Bu tip sarkmalarda meme hacmi artırılarak yani silikon desteği ile sarkık görünüm ortadan kaldırılabilmektedir.

AMELİYAT İÇİN İDEAL ADAYLAR KİMDİR?
18 yaşının üzerinde, deri elastikiyetinin iyi olduğu, hamilelik ve emzirme döneminde olmayan tüm bayanlar uygun adaylardır.

DİKLEŞTİRME SONRASI EMZİRMEK MÜMKÜN MÜ?
Meme dikleştirme sonrası emzirme büyük oranda etkilenmez. Ancak birlikte meme küçültme de yapılacak ise emzirmenin etkilenme olasılığı vardır. Yapılacak yönteme göre biraz farklılıklar gösterse de emzirme en fazla meme küçültme ameliyatlarından etkilenir. Buna bir oran vermek gerekirse tüm yüzde 50 gibi bir oran verebiliriz.

HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIYOR?
Vertikal skar denilen bir yöntem orta dereceli sarkmalarda kullanılır. Bu yöntemde meme areolası (yani kahverengi alan) çevresinden kesilerek yukarı doğru meme ucu taşınır ve aşağıda kalan sarkan deri çıkarılır. Bu durumda karşımıza lolipop tipi bir iz bırakır. Bu izler de zamanla ya kaybolur ya da belli belirsiz hale gelirler. Bu yöntemde meme altında yatay bir iz olmaz. Ancak çok aşırı sarkma olan kişilerde küçük bir yatay iz gerekebilir. Bu uygulama genel anestezi altında yapılır. Konsantrik mastopeksi ise memelerde çok az sarkma olduğu zaman yapılan yöntemdir. Areola dediğimiz memenin çevresinden memenin yukarı doğru taşınarak daraltılması işlemidir. Bu işlem sınırlı bir uygulama olduğu için lokal anestezi ile de yapılabilir.

SARKMIŞ VE BOŞALMIŞ İSE NE YAPILIR?
Bu durum meme sarkmalarında daha komplike bir yaklaşım gerektirir. Bu tip memeler vertikal yöntemle dikleştirilirken aynı zamanda silikon da konulması gerekir.

AMELİYATTAN SONRA AĞRI OLUR MU?
Ameliyatlardan sonra ağrı hissedilmesi kişiden kişiye göre değişir. Ama meme dikleştirme işleminden sonra fazla bir ağrı genellikle hissedilmez. Ağrıdan çok ameliyat sonrası nadir de görülse infeksiyon, yarada açılma, meme ucunda duyu azalması yada artması görülebilir.

AMELİYATIN SÜRESİ NE KADARDIR?
Bu uygulama ortalama 2,5-3 saat kadar sürmektedir. Memelerin tekrar sarkmaması için aşırı kilo alıp vermelerden kaçınılmalıdır. Zamanla yer çekimi etkisiyle küçük değişiklikler olsa da emzirme ve aşırı kilo alıp verme olmadıkça memeler yeni şekillerini yıllar boyu koruyacaklardır.


Dikleştirme ameliyatı için 10 altın öneri
Öncelikle gerçekçi beklentide olmalarını öneririm. Eğer meme dikleştirmeye ihtiyaçları var ise sorgulamaları gereken 10 konu vardır.
Bunlar;
1-Bana meme dikleştirme gerekiyor mu?
2-Benim için hangi yöntem en uygun yöntemdir?
3-Ne tip bir anestezi uygulanacak?
4-Ne gibi komplikasyonlar olabilir?
5-Ameliyat öncesi dikkat etmem gereken konular nelerdir?
6-Sigara, aspirin ve bitkisel çay içilmesi ameliyatı ne kadar etkiler?
7-Eğer var ise şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalık durumunda bu ameliyatlar yapılabilir mi?
8-Ameliyattan sonra nelere dikkat etmem gerekir?
9-Ameliyatı yapacak plastik ve estetik cerrahi uzmanı yeterli deneyime sahip mi?
10-Ameliyat maliyeti nedir ve maliyeti neler etkilemektedir?kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.