Depremin sarstığı Tokat'ta dökülen sıvalar tarihi ortaya çıkardı! Osmanlı Dönemi detayı...

Geçtiğimiz günlerde 4.1 ve 5.6 şiddetindeki depremlerle sarılan Tokat'ın Sulusaray ilçesinde deprem sonrası Kur'an kursunun sıvalarının dökülmesiyle birlikte Osmanlı Dönemi'ne ait tarihi esere ulaşıldı!

Giriş Tarihi 23 Nisan 2024, 12:02 Güncelleme 23 Nisan 2024, 12:04
Depremin sarstığı Tokat’ta dökülen sıvalar tarihi ortaya çıkardı! Osmanlı Dönemi detayı...

İÇİNDEKİLER

Tokat'ın Sulusaray İlçesi, geçtiğimiz günlerde 21 Nisan'da 4.1 ve 18 Nisan'da 5.6 şiddetindeki depremlerle sarsıldı. Deprem sonrası bir Kur'an kursunun dökülen sıvaların arkasından Osmanlı Dönemi'ne ait tarihi esere ulaşıldı!

Tokat'ın Sulusaray ilçesinde son günlerde meydana gelen büyüklükleri 21 Nisan'daki 4.1 ile 8 Nisan'daki 5.6 arasında değişen depremler sonrası, tarihi bir yapı daha gün yüzüne çıktı. İlçeye bağlı Buğdaylı köyünde Sulusaray Müftülüğü'ne ait eski kuran kursunun sıvaları dökülünce 1895 yılında yapıldığı belirlenen çeşme keşfedildi.

ÜZERİ KAPATILAN ESERLER DEPREMLE ORTAYA ÇIKIYOR

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Demir, "Bu tarihi eser bir çeşme kalıntısıdır. 1895 yılında yapılmış, Osmanlı dönemine ait. Bu çeşmemizin üzeri sıva ile kapatılmış, daha sonra yanına yeni bir çeşme yapılmış. Deprem sonrası sıvaların dökülmesi ile birlikte arka planda çeşme ortaya çıkmış. Bu da şunu gösteriyor ki; zaman içerisinde tarihi eserlerin üzeri kapatılsa da depremle birlikte bunlar tekrar ortaya çıkabiliyor. Osmanlı döneminde yapılan, Selçuklu ve daha önceki yapılan yapılar aradan geçen yüzlerce yıla rağmen, pek çok depremi görmesine rağmen halen ayaktadır. Bu eserler çok sağlam bir şekilde yapılıyor" dedi.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpaslan DemirTokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Demir

ROMA DÖNEMİ'NDEN İZLER DE VAR

Sulusaray ilçesinde, M.Ö. 1. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Sebastapolis Antik Kenti'nde 1987 yılında ilk kazı çalışmaları başladı.Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden önemli izler taşıyan antik kentte, çalışmalar farklı tarihlerde devam etti. 'Büyük azametli şehir' anlamına gelen Sebastapolis'teki kazı çalışmalarında, son olarak Roma dönemine ait 2 bin yıllık yol bulunmuştu.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN