Tüm Türkiye'yi etkisi altına alacak! Meteoroloji 'aman dikkat' diyerek bugün için uyardı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülkenin farklı bölgelerinde yaşanması muhtemel şiddetli yağış ve fırtına olaylarına karşı vatandaşları uyardı. Yapılan açıklamada, ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuz hava koşullarının etkili olabileceği belirtildi.

Giriş Tarihi 05 Ekim 2023, 08:49 Güncelleme 05 Ekim 2023, 08:50
Tüm Türkiye’yi etkisi altına alacak! Meteoroloji ’aman dikkat’ diyerek bugün için uyardı!

İÇİNDEKİLER

Ülke genelinde hava durumuyla ilgili son bilgilere göre, gök gürültülü sağanaklar ülkenin doğusunda iki gün daha etkili olmaya devam edecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son rapora göre, 17 kent için sarı ve turuncu kodlu uyarılar verildi. Bu bölgelerde vatandaşlar, ani sel, su baskını, dolu, yıldırım gibi olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Perşembe gününden beri devam eden yağılar ülkenin doğusunda iki gün daha devam edecek. Su baskınlarına karşı tedbirli̇ olunmalı.

KARADENİZ'DE KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında görülen kuvvetli yağışların; bugün ilk saatlerden itibaren Samsun'un doğusu, Ordu, Giresun ve Trabzon'da kuvvetli, Giresun'un doğusu, Rize ve Artvin kıyılarında yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) olarak devam etmesi beklendiğinden sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

17 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Mardin, Muş, Ordu, Samsun, Siirt, Trabzon, Van, Batman ve Şırnak için sarı kodlu, Artvin, Giresun ve Rize için turuncu kodlu şiddetli yağış uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Akdeniz (Antalya haric), İç Anadolu'nun güneyi, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Karaman, Niğde, Sivas ve Afyonkarahisar çevreleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Orta ve Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyi, Doğu Anadolu'nun güneyinde ve Mardin çevrelerinde beklenen yağışların yer yer kuvvetli, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında ise çok kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında görülen kuvvetli yağışların; Samsun'un doğusu, Ordu, Giresun ve Trabzon'da kuvvetli, Giresun'un doğusu, Rize ve Artvin kıyılarında yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) olarak devam etmesi beklendiğinden sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yapılan son değerlendirmelere göre; Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Elazığ, Muş, Bitlis, Ağrı, Van, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

İstanbul'da bugün yağış az, hava çoğunlukla bulutlu. Ankara'da yağmur yerini kapalı bir havaya bırakıyor. İzmir'de kuzeyden esen rüzgar ile hava biraz serin. Antalya'da kaş civarında yağış geçişleri görülebilecek. İstanbul 22, Aakara 21, İzmi̇r 28, bursa 24, Antalya 29 derece.

Marmara'da yağış daha çok Sakarya, Kocaeli̇ kesiminde. Hava biraz soğudu, rüzgar da sert esiyor, Edirne 28, Kocaeli ve Balıkesir 23 derece.

İç Anadolu'da bulutluluk fazla, sivas yağmurlu, Konya 21, Kayseri 22, Sivas 18 derece. Gece sıcaklıklar Sivas'ta 7, Kayseri ve Eskişehir'de 11 dereceye iniyor.

Ege'de sıcaklıklar düştü, yağışlar kesildi. Gece Manisa 15, Afyon 10 derece. Sahillerde rüzgar çok sert ve soğuk esiyor, gündüz Manisa 27, Muğla 26, Afyon 19, Bodrum 28 derece.

Akdeni̇z'de Mersi̇n-Hatay boyunca sağanak var. Güneydoğu'da Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır yağışlı. Adana-Osmani̇ye arasında ve Diyarbakır'da yağış şiddetli olacağından tedbirli olunmalı. Adana 29, Gaziantep 24 derece.

Karadeni̇z'de Sinop-Artvi̇n boyunca bölgeniinn büyük bölümünde yağmur devam ediyor. Su baskınlarına karşı dikkatli̇ olunmalı. Bolu 20, Samsun 22 derece. Doğu Anadolu'da Malatya, Erzurum, Van civarında sağanak var. EAzurum 11, Malatya 21 derece.