Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 12.11.2019 18:38
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 12.11.2019 18:40
ABONE OL

başvuruları başladı! 2020 ? Hac kayıtları nasıl yapılır?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kısa bir süre önce kayıt tarihleri duyurulmuştu. Dün 2020 yılı hac kayıt işlemlerinin başlamasıyla birlikte "?" sorusu merak edilmeye başlandı. Kayıt yaptıracak vatandaşların müracaatlarını 13 Aralık'a kadar tamamlaması gerekiyor. Peki, hac kayıtları nasıl yapılır? İşte kayıt işlemlerine dair bilgiler...

Hac görevini yerine getirecek olan vatandaşlar hac başvuru işlemlerinin başlamasıyla birlikte konu hakkında bilgi edinmek istiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre başvuru işlemlerine dair detaylar belli oldu. Peki, 2020 Hac kuraları ne zaman çekilecek? Hac kayıtları nasıl yapılır?

HAC ÖN KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, gelecek yıl hacca gitmek üzere ilk kez müracaat edecekler için ön kayıt süreci başladı.

HAC BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

HAC KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

2020'de ilk defa hacca gitmek üzere müracaat etmek isteyen vatandaşlara ön kayıt imkanı tanınacak. Ön kayıtlar, 11 Kasım-13 Aralık tarihleri arasında www.hac.gov.tr adresinde yayınlanacak ön kayıt linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi yoluyla alınacak. 2020 yılı hac kurası, 9 Ocak 2020'de çekilecek.

Bu yıl ilk defa kayıt yaptıracaklar, 13 Aralık tarihine kadar ilgili bankalara 25 lira ön kayıt ücreti yatıracak. Daha sonra "www.hac.gov.tr" adresinde yayımlanacak linkten e-devlet kimlik doğrulama sistemi yoluyla ön kayıt yapabilecek.

Vatandaşlar daha sonra elektronik ortamda "http://hac.diyanet.gov.tr" internet sitesine veya müftülüklere başvurup "Oda Tercihli Konaklama" ve "Otel Konaklama" türlerinden birini tercih ederek kayıt olacak. Vatandaşlar, kuraya birlikte katılmak istedikleri kişileri de kayıtlarda belirtebilecek.

Önceki yıllarda kaydı olup kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri ise Başkanlık tarafından otomatik yapılacak.

Hacı adayları müracaatlarını yaptıktan sonra kayıt durumlarını ve kura sonuçlarını "http://hac.diyanet.gov.tr" internet sitesinden sorgulayabilecek.

HAC ÖN KAYITLARI NASIL YAPILIR?

2020'de ilk defa hacca gitmek üzere müracaat etmek isteyen vatandaşlara ön kayıt imkanı tanınacak. Ön kayıtlar, 11 Kasım-13 Aralık tarihleri arasında www.hac.gov.tr adresinde yayınlanacak ön kayıt linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi yoluyla alınacak.