Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 13.09.2019 Gazete
ABONE OL

Rahim ini yakından tanıyın

, tüm dünyada ölüm saçıyor. Avrasya Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Attila Okur, rahim ağzı kanseriyle ilgili TAKVİM okuyucularını bilgilendiriyor...

Rahim kanserini yakından tanıyın
Rahim ağzı kanseri, sık görülen bir kanser türü müdür?
Bu türünün en rahatlatıcı yanı erken tanısı mümkündür. Yeni çıkan aşılarla da gelecekte tamamen ortadan kalkabilecek bir kanser olmasıdır. En korkutucu yanı ise genç kadınlarda görülmesi, rutin kontroller yapılmadığında, erken tanı konulmadığında çok hızlı ilerlemesi ve genç ölümlere sebebiyet vermesidir. Kadınlarda rahim ağzı kanseri ölüm nedenleri arasında; Dünya'da 2. 'de ise 9. sırada yer almaktadır.

Rahim ağzı kanserinin risk faktörleri nelerdir?
Erken yaşta , sigara kullanımı, çok fazla doğum yapmak, beslenme bozuklukları, uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı ve genetik yatkınlık bu hastalıkta riski artırmaktadır.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?
Bu kanser türü, vajinal kanama, vajinadan idrar kaçağı, kemik sı, adet düzensizliği, cinsel ilişki sırasında ağrı ve leke oluşumu ile belirti verir.

Bu kanserden korunmak mümkün müdür? Rahim ağzı kanserinden korunma yüzde 100'e yakın oranla mümkündür. Yaşam tarzı, monogam (tek eşli) yaşam, en önemlisi rahim ağzı kanseri aşısı ( aşısı) yaptırmak bu hastalık için güçlü birer bariyer oluşturmak için idealdir. Özellikle de HPV aşısı hayati öneme sahiptir ve tercihen cinsel aktivite başlamadan 9-26 yaş arası kadınlara rutin olarak yapılmalıdır.

Rahim ağzı kanserinde nasıl bir tedavi yöntemi izlenir?
Rahim ağzı kanserinde 2 ana tedavi yaklaşımı kabul edilir. Bunlardan ilki cerrahi tedavidir. Bazı özel durumlarda farklılıklar göstermekle birlikte, erken evrede standart olarak uygulanan cerrahi yöntem; rahmin, kanserin yayılması muhtemel çevre yapılar ve lenf bezleriyle beraber çıkartılmasını kapsar. Bu hastaların bir kısmına, cerrahiye ek olarak ameliyat sonrasında tek başına veya kemoterapi ile birlikte radyoterapi uygulanabilir. İkinci tedavi yaklaşımı ise; ameliyat yapılmadan hastanın radyoterapi ve eş zamanlı olarak verilen kemoterapi ile tedavi edilmesidir. Radyoterapinin öncelikli olarak kullanıldığı tedavi seçeneği, genellikle cerrahinin uygulanamadığı ileri evredeki hastalar oluşturmaktadır.