Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 13.09.2019 12:39
  • Son Güncelleme: 13.09.2019 12:39

Diyanet 2019: ne zaman? ? Mevlid Kandili'nde yapılacak ibadetler neler?

ne zaman? Hicri takvime göre Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi idrak edilen Mevlid Kandili, İslam peygamberi Hz. Muhammd'in (S.A.V.) doğduğu gece olarak bilinir. Yaklaşan bu günlerde camiler coşkuyla dolup taşacak. Peki, 2019 ? ? Mevlid Kandili'nde yapılacak ibadetler neler?

Mevlid Kandili ne zaman?

Mevlid Kandili ne zaman? Kelime anlamıyla doğum zamanını ifade eden Mevlid, İslam peygamberi Hz. Muhammed'in doğduğu geceyi nitelemektedir. Tarih olarak kesinlik bildirilmese de H.z Muhammed'in Rebiülevvel ayının on ikinci gecesinde doğduğu bilinmektedir. Peki, 2019 Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili nedir? Mevlid Kandili'nde yapılacak ibadetler neler? İşte konu ile ilgili detaylar...

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN ?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) doğduğu mübarek gün olarak kabul edilen Mevlid Kandili, Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi yani 08 Kasım Cuma günü eda edilecek.

MEVLİD KANDİLİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Tövbe etmek: Bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih "Estağfirullah" demeliyiz. Diğer kutlu zamanlar gibi Mevlid gecesi de, özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip bağışlanma dileme, kendimizi ve irademizi yenileme zamanıdır. Tövbe, işlediğimiz hatalardan dolayı Yüce Mevla'nın huzurunda mahcubiyet ve pişmanlık duyma, günahlara bir daha dönmemek üzere yüz çevirme, hayatımızda yeni ve tertemiz bir sayfa açmaya karar verme demektir. Tövbe, günahla kirlenen ruhumuzu yıkamanın ve yeniden dirilişin ifadesidir.

Detaylar için diğer sayfaları ziyaret ediniz...

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.