Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Yaşam
 • 31.07.2019 10:25
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 31.07.2019 10:25
ABONE OL

Son Dakika: ? 2019 Kurban Bayramı tatili kaç gün? ?

Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Kurban Bayramı yaklaşırken tatil planlarını şekillendirmek isteyen vatandaşlar bayram tatili ile ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Bu nedenle internet üzerinde '' soruların gündeme geldi. Peki, ? 2019 Kurban Bayramı tatili kaç gün? Bayram tatili uzayacak mı?

Bayram tatili 9 gün olacak mı?

Bayram tatili 9 gün olacak mı? Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, tatil planları için hazırlıklar sürüyor. Kurban Bayramı yaklaşırken en çok merak edilenlerden biri de bayram tatilinin kaç gün olacağı oldu. Konu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan açıklama geldi. Peki, Bayram tatili 9 gün olacak mı? 2019 Kurban Bayramı tatili kaç gün? Bayram tatili uzayacak mı? İşte 2019 bayram tatili ile ilgili son gelişmeler...

BAYRAM TATİLİ 9 GÜN OLACAK MI?

Bayram tatili ile ilgili ilk açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması isteklerine olumlu bakmadığını söyledi.

Kurban Bayramı tatili resmi olarak arefe günü yarım gün, 4 gün de bayram tatili ile birlikte 4,5 gündür. Geçtiğimiz sene Kurban Bayramı tatili 9 gün olarak belirlenmişti. Bu sene Kurban Bayramı arefesi cumartesi gününe, bayramın 1. günü pazar gününe, bayramın son günü ise çarşamba gününe denk geliyor. Eğer perşembe ve cuma günleri de tatile dahil edilirse hafta sonu tatili ile birlikte toplamda 9 gün tatil yapılmış olacak. Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

KURBAN PAZARI'NDA HAYVANLAR ERKEN TÜKENDİ

Kurban Bayramına 10 gün kala kurban pazarında hareketlilik artmaya başladı. Kurban satıcılarının, pazara getirdiği büyükbaş hayvanların büyük çoğunluğunu sattığı öğrenildi. Üreticiler düşük kar marjından şikayet ederken, "Maliyetler hakikaten çok yükseldi. Sadece tek avantajımız var, cebimize canlı parayı koyuyor, evimize gidiyoruz" dediler. Hayvanların tamamını satan bazı üreticiler ise "bitti" tabelasını astı.

Bölgenin önemli pazarlarından biri olan İnegöl Hayvan Pazarı'nda kurban bayramı hareketliliği devam ediyor. Sıkı pazarlıkların yapıldığı hayvan pazarında onlarca çadırda kurbanlıklar alıcılarını bekliyor. Hayvan pazarında büyükbaş hayvanlar 6 bin TL'den başlayıp 30 bin TL'ye kadar yükselirken, küçükbaş hayvanlar ise bin 600 liradan satışa çıkarıldı. Erzurum başta olmak üzere Bayburt, Ağrı ve Muş gibi doğu vilayetlerinden İnegöl'e kurbanlık getiren satıcılar ise zor şartlar altında satış yapıyor. Kurban bayramına iki hafta gibi kısa bir süre kala satıcılar ellerindeki kurbanlıkları satmaya devam ederken, bazıları ise daha şanslı. Hayvan pazarına getiren kurbanlıklarının hepsini satan satıcılar, "Bitti" yazıları asıp bayramı beklemeye başladı.

Ağrı'dan İnegöl'e hayvan getiren Doğan Çetin, kurbanlıklarını erken bitirmenin sevincini yaşıyor. Getirdiği hayvanların hepsini sattığını belirten Çetin şunları söyledi.

"Ben Ağrı'dan geliyorum. Kurban bayramına iki hafta kala getirdiğim kurbanlıkların hepsini sattım. Bütün çadırlarda satışlar iyi gidiyor. Allah fırsatçılara fırsat vermesin. Bu sene kurbanlıklar erken bitecek. Kimsenin malı inşallah kalmayacak. Bazı insanlar kurbanlığını son güne bırakıyor, fiyatlar düşecek diye ümit ediyorlar. Bunlar doğru değil. Bizler o kadar zahmet çekiyoruz, emek harcıyoruz; fiyatları aşağı çekmek isteyenler var, ama bu yıl istedikleri olmayacak. İnegöl için konuşuyorum; kurbanlıklar azaldı, kimse son günü beklemesin".

Yavuz Çakır adlı satıcı da getirdiği kurbanlıkları bitirmek üzere. Erzurum'un Horasan ilçesinden geldiği belirten Çakır, "Satışlar güzel, bazı arkadaşlarımız bitirdiler. Bazıları ise yarısından çocuğunu sattı. Benim getirdiğim 30 kurban'dan 4-5 tane kaldı, onları da bayrama kadar inşallah bitireceğim. Geçen seneye nazaran bu yıl hayvan sayısında azalma olduğundan dolayı az hayvan var. Bu yüzden erken bitecek gibi gözüküyor. Burada hem alıcı, hem de satıcıya iş düşüyor. Kurbanlığın değeri neyse o fiyatı istesinler. Fırsat kollayarak değerinin altında almak isteyenler bence kurbanlık almıyor et alıyor, bu da çok tehlikeli. Allah herkesin kurbanını kabul etsin. İnşallah herkes elindeki malları bitirir. Burada kimse kâr etmiyor emin olun. Çünkü maliyetler hakikaten çok yükseldi. Sadece tek avantajımız var, cebimize canlı parayı koyuyor, evimize gidiyoruz" dedi.

   PAZARIN GÖZDESİ 1 TONLUK "ASLAN" ALICISINI BEKLİYOR

   Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden Ağrı'da, "Aslan" isimli yaklaşık bir tonluk simental cinsi boğa, 19 bin liradan satışa çıkarıldı.

   Kurban Bayramı öncesi Ağrı'daki hayvan pazarında hareketlilik yaşanıyor. Sabahın ilk ışıklarıyla kentteki hayvan pazarının yolunu tutan besiciler, yaylalarda özenle besledikleri büyük ve küçükbaş hayvanlarını satabilmek için alıcı bekliyor.

   Yıl boyu büyük emeklerle baktıkları hayvanlarını pazarda satışa çıkaran besiciler ile vatandaşlar, sıkı pazarlıklara giriyor.

   Hayvan pazarının en büyük kurbanlığı olarak satışa sunulan "Aslan" isimli simental cinsi boğa, 19 bin liradan alıcısını bekliyor.

   Besici Davut Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıla göre hayvanların bu yıl daha uygun fiyatta olduğunu ve "Aslan" ismini koyduğu simental boğayı da satışa sunduklarını söyledi.

   Hayvanlarını ilkbahar ve yaz aylarında yaylalarda otlatarak Kurban Bayramı için hazırladıklarını ifade eden Turan, şöyle konuştu:

   "50 tane simental cinsi kurbanlık danamız var ve her gün 5 tane getirip hayvan pazarında satmaya çalışıyoruz. Şu anda pazarın en büyük hayvanı bizde ve bir ton ağırlığında. 19 bin liradan satışa sunduk. Bu hayvanlarımızı Baloluk köyünde besledik. Kurbanlıkları satmak için müşterilerimizi bekliyoruz. Fiyatlar bu yıl çok uygun. Müşteri bulursak inşallah 1 tonluk kurbanlığımızı da satacağız."

   ÜNLÜ TATİL MERKEZİNE KURBAN BAYRAMI'NDA PİYANGO VURDU

   Ünlü tatil merkezi Çeşme'de yoğun yaz sezonu devam ederken Kurban Bayramı'nda 1,5 milyon kişinin kente akın etmesi bekleniyor. Öte yandan, bayram için otel rezervasyonları ise yüzde yüz doldu, bu durum esnafları sevindirdi.

   Çeşme ilçesinde, turistik otellerin yanı sıra çok sayıdaki butik otel ve pansiyonlarda Kurban Bayramı nedeniyle rezervasyonlar neredeyse yüzde 100'e ulaştı. 11 Ağustos Pazar günü başlayarak 14 Ağustos Çarşamba günü sona erecek olan bayram tatilinin 9 güne uzatılıp uzatılmayacağı henüz kesinlik kazanmazken, Çeşme'ye yoğun talep olması turizmcileri ve esnafı sevindirdi.

   Ağustos ayı ortasına denk gelen Kurban Bayramı'nda da geçtiğimiz yıl olduğu gibi 1,5 milyonu aşkın tatilcinin Çeşme'ye akın etmesi bekleniyor. Kurban Bayramı'nda tatilcilerin huzur ve güven içinde tatil yapabilmeleri için de Çeşme Belediyesi ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarını yoğunlaştıracağı ve ek tedbirler alacağı ifade ediliyor.

   "ESNAFIMIZ FİYAT TARİFELERİ KONUSUNDA ÇOK HASSAS OLMALI"

   Çeşme'ye olan yoğun talebin esnafı sevindirdiğini ifade eden Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, "Esnafımın yoğun geçecek olan bayrama hazır olduğunu, her zamanki talim terbiye içerisinde olduğunu biliyorum. Yaz sezonunun son bayramının ardından, eylül ayını da kapsayarak yaz sezonumuzu bitirmiş olacağız. Çeşme esnafından beklentim; ahilik geleneğine yakışanı yapmaları, güleryüzlerini eksik etmemeleri. Fiyat tarifeleri konusunda çok hassas olduğumuzu her zaman söylüyoruz. Fiyat tarifeleri ile ilgili çok hassas olsunlar. Menülerini mutlaka hazırlasınlar. Fiyatlarını da kendilerine göre makul bir düzeyde, hiç tepki almayacak şekilde ayarlamalarını istiyoruz. Bu bayramın da kazasız, belasız, hayırlısı ile ve esnafımız açısından bol kazançlı geçmesini istiyoruz. Tüm esnafımıza hayırlı işler diliyorum. Sezonun bitmesine az bir süre kaldı. Yaz sezonunu esnafımıza yakışan bir şekilde bitirmek istiyoruz. Kışın da eksiklerimizi gidermek için gerekli olan toplantıyı Kaymakamımızla, Belediye Başkanımızla yaparak, 2020 yılına hazırlanmak istiyoruz" diye konuştu.

   Alaçatı'nın ünlü turistik otellerinden birisinin sahibi olan Yaşar Çilkız da yaptığı açıklamada, "Hem bayram münasebetiyle yerli turist açısından hem de Avrupa'da genelde tatillerin ağustos ayında yapılmasından dolayı çok umutluyuz. İnşallah bu sene iyi geçer. Çeşme daha çok yerli turizme hizmet ediyor. Tatilini erteleyen çok insan var. Biraz daha ucuz tatil yapmak için Eylül ve Ekim aylarını bekleyenleri de göz önüne alırsak, sezonun iyi geçeceğine inanıyoruz. İnanmaktan ve beklemekten başka da yapacağımız bir şey yok" diye ifade etti.

     "EYLÜL VE EKİM AYLARININ DA İYİ GEÇECEĞİNE İNANIYORUZ"

     Alaçatı'da bir turistik otelin genel müdürlüğünü yapan Bilal Aşkar da "Geçen yıla göre konaklama açısından yüzde 15-20 düşüş var; ama cirolar, enflasyondan dolayı daha yüksek gözüküyor. Tabi ki, Çeşme'nin destinasyonu daha farklı. Ramazan Bayramı süper geçmişti. Misafirlerimizin planlarının ağustos ve eylül, ekim aylarına doğru olacağını düşünüyoruz. Verilerde bunu gösteriyor. Kurban Bayramının da hareketli olacağını umut ediyoruz. Özellikle yerli misafirlerimizin, ağustos ayı itibariyle yoğun olacağını veriler gösteriyor. Ağustos ayında, beklentilerimizin daha yüksek olduğunu belirtirken, özellikle hava koşullarından dolayı eylül ve ekim aylarının da iyi geçeceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

     "BÜTÜN ODALARIMIZ DOLU"

     Alaçatı Port'ta butik otel işleten Berrin Pehlivan, odaların dolduğunu bildirdi. Pehlivan, "Geçen yıl haziran ayında seçimlerden dolayı bir durgunluk yaşamıştık. Bu yıl da öyle oldu; Ama temmuz'un 1'inden itibaren yoğun geçiyor. Ağustos ayının da dolu dolu geçeceğine inanıyoruz. Şu anda bütün odalarımız dolu. Bayram rezervasyonlarımız da doldu. Eylül ayında bir takım organizasyonlarımız olacak. Nişan, düğün, doğum günü, evlilik teklifi, seminer gibi organizasyonlar düzenlenecek. Ayrıca eylül ve ekim aylarında en büyük balık yakalama yarışmaları var. O yarışmalar sırasında da doluluk yaşıyoruz. Kasım ayında hareketlilik azalıyor" diye konuştu.

     Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı TURAŞ şirketi tarafından halk plajı olarak işletilen Pırlanta Plajı'nın İşletme Müdürü Ali Aktürk de konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

     "Önümüzdeki Kurban Bayramı'nda tüm halkımızı terlemeden güneşlenmeye, plajımıza bekliyoruz. Çeşme, bunaltmayan havasıyla, plajlarının ince kumuyla misafirlerini bekliyor. Bakanlığımızca işletilen plajımızda uygun fiyatlarımızla hizmet veriyoruz."