Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 16.06.2019 10:34
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.06.2019 10:34
ABONE OL

! Nihat Hatipoğlu'ndan YKS sınavında başarılı olma duası

Üniversite sınavı olan YKS bugün tamamlanıyor. Öğrenciler, AYT ve YDT oturumlarına katılarak üniversite sınavı için ilk aşamayı tamamlayacaklar. Öğrenciler sınavda ter dökerken, velileri ise çocuklarının başarılı olabilmeleri için sınav duası araştırıyorlar. Nihat Hatipoğlu, YKS sınavında başarılı olmak için bir dua paylaştı. İşte ve Nihat Hatipoğlu'ndan ...

Üniversite sınavına girecek öğrencilere okunacak dualar

neler? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yani üniversite sınavının ilk oturumu olan TYT 15 Haziran'da gerçekleştirildi. Bugün ise AYT ve YDT oturumları gerçekleştiriliyor. AYT ya da YDT oturumlarına katılacak olan öğrenciler ve velileri, araştırmaya başladı. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, YKS sınavında başarılı olmak için okunacak bir dua paylaştı. İşte İşte Üniversite sınavına girecek öğrencilere okunacak dualar ve Nihat Hatipoğlu'ndan sınavda başarılı olma duası...

NİHAT HATİPOĞLU'NDAN YKS'DE BAŞARILI OLMA DUASI

SINAVA GİRERKEN OKUNACAK DUALAR NELERDİR?

1 – Sınavda unutkanlığa karşı edilecek dua

Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ." On dokuz defa okunacak.

2 – İmtihana (Sınava) girerken şu dua okunur:

"Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve'c'al li min ledünke sultânen nasîrâ." (10 Kere) (İsra suresi 80. ayet)

ANLAMI: "Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle."

3 – Sınav için sıraya oturunca şu âyet okunur;

"Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli " (10 Kere)

ANLAMI: "Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle."

4 – Sınav başlayınca da şu dua okunur:

"Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû." (10 kere)

ANLAMI: "Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum."

5 – Bu dua her an, her zaman, mubah olan herhangi bir işe başlarken okunur. Mesela Kur'an-ı Kerim öğrenmeye başlarken, yazı yazarken, sınava girerken, dine aykırı olmayan her işe başlarken söylemek iyi olur. Yapılan işin kolay gelmesi, zor gelmemesi ve hayırla neticelenmesi için dua etmiş oluyoruz.

"Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi'l-hayr"

ANLAMI:"Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır"

6 - "Allahümme hır li vehter li.Vela teklini ala ihtiyari."

ANLAMI:Allah'ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah'ım beni kendi başıma bırakma.(Tirmizi,De'avat,90)

7 - Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve el-hıkni bi's salihin.Rabbişrahli sadri ve yessir li emri vahlü'l-ukdeten min lisani yefkahu kavli. Ya Hafız, Ya Rakib, Ya Nasır, Ya Allah. Rabbi yessir ve la tüassir, Rabbi temmim bi'l hayr. (Sınava girmeden önce 3, 5, 7 defa okunur)

Rabbim! İlmimi ve anlayışımı arttır ve beni salih kullara dahil eyle. Rabbim! Göğsümü aç, işimi kolaylaştır ve dilimdeki bağı çöz ki sözümü anlasınlar. Ya Hafız Ya Rakib Ya Nasır Ya Allah. Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma; Rabbim! İşimi hayırla tamama erdir.