Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 30.04.2019 01:22
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.04.2019 01:22
ABONE OL

1 Mayıs'ta eczaneler ve hastaneler tatil mi, açık mı?

1 Mayıs İşçi Bayramı'nda eczaneler ve hastanelerin açık olup olmadığı vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Peki, 1 Mayıs'ta eczaneler, hastaneler tatil mi, açık mı? İşte merakla araştırılan o sorunun yanıtı...

1 Mayıs'ta eczaneler ve hastaneler tatil mi, açık mı?

1 Mayıs İşçi Bayramı'nda okullar ve resmi kuruluşlarda tatil olacak. Vatandaşlar 1 Mayıs'ta hastane ve eczanelerin açık olup olmadığını merakla araştırıyor. Peki, 1 Mayıs'ta eczaneler, hastaneler tatil mi, açık mı? İşte detaylar...

1 MAYIS'TA ECZANELER VE HASTANELER AÇIK MI?

1 Mayıs'ta bankalarda olduğu gibi eczaneler de Eczacılar Birliği kararlarına göre ulusal bayramlarda tatil oluyor. Nöbetçi eczaneler dışındaki tüm eczaneler yarın yani 1 Mayıs günü kapalı olacak. Öte yandan acil servisler dışında devlet hastanelerinin poliklinik kesimleri de kapalı olacak.

28 YIL SONRA TEKRAR RESMİ TATİL OLDU

12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 28 yıl sonra Nisan 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" olarak resmi tatil ilan edildi.

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI TARİHÇESİ

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.