Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 17.04.2019 19:35
  • Son Güncelleme: 17.04.2019 19:37

'nın diğer adı nedir?

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı bir adadır. "Cunda Adası'nın diğer adı nedir?" sorusu bu aralar merakla araştırılan sorular arasında yer alıyor. İşte o sorunun yanıtı...

Cunda Adası'nın diğer adı nedir?

, Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı bir adadır. Bu ada Türkiye'nin Ege Denizi'nde bulunan 4. büyük adasıdır. Şimdi vatandaşlar "Cunda Adası'nın diğer adı nedir?" sorusuna yanıt arıyor. İşte cevabı...

CUNDA ADASI'NIN DİĞER ADI NEDİR?

Cunda Adası'nın diğer adı Alibey Adası'dır. İdari bakımdan Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı bir adadır. Ayvalık koyundaki Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek ada Alibey'dir. Türkiye'nin Ege Denizi'nde bulunan 4. büyük adasıdır.

CUNDA ADASI TARİHİ

Alibey Adası'nın bugünkü ismi, Kurtuluş Savaşı'nda silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya'ya ithaftır. Ada daha önce Cunda ve Moshonisia (Kokuluada) isimleriyle tanınıyordu. Piri Reis'in Kitab-ı Bahriyesi'nde bahsettiği Yund Adalarının bu bölgeye ait olduğu tahmin edilmektedir.

Adanın nüfusu 2000 yılı itibarıyla 3.000'dir. Ancak bu rakam yazın 20.000'e kadar çıkabilir. Adanın nüfusunun çoğunluğu Girit ve Midilli adalarından 1924 nüfus mübadelesi zamanında göç eden Türklerden oluşmaktadır. Bu yüzden adanın yaşlı nüfusunun çoğu Rumca(Yunanca)'yı bilmektedir. Son yıllarda ada nüfusu, emeklilik günlerini sakin bir yörede geçirmek isteyen büyük şehir sakinleri tarafından arttırılmıştır.

CUNDA ADASI COĞRAFYASI

Alibey Adası'nın anakaraya bağlantısı iki ayrı köprü ile sağlanmaktadır. Dolap Boğazı mevkiinde 1964 yılında inşa edilmiş olan Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü, Alibey ve Lale Adalarını birleştirmektedir. Lale Adası ise anakaraya 1817 yılında denizin doldurulmasıyla yapılan 700 metrelik bir hemzemin bir köprü-yol ile bağlanmaktadır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.