Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 14.02.2019 12:42
  • Son Güncelleme: 14.02.2019 12:42

? ne zaman ortaya çıktı?

Bugün 14 Şubat ... Sevgilisi olan çiftler günlerdir bugünü bekliyor. Günler öncesinden başlayan "ne gediye alsam?" stresinin ardından, bugün sevgililer keyfini doya doya çıkartacak. Peki, ? ?

14 Şubat ilk ne zaman kutlandı?

için bekleyiş sona erdi. Hediyeleşerek ve çeşitli etkinliklerle kutlanan bu özel günün ilk ne zaman ortaya çıktığı merak konusu oldu. Her yıl 14 Şubat'ta kutlanan ? ? İşte Sevgililer Günü ile ilgili merak edilenler...

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ NEDİR, NEREDEN ORTAYA ÇIKMIŞTIR??

Sevgililer Günü, her yıl 14 Şubat'ta kutlanır. Birçok ülkede kutlanan bu özel günün kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanır. Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

GÜNÜMÜZDE SEVGİLİLER GÜNÜ

14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.