Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 11.02.2019 15:42
  • Son Güncelleme: 11.02.2019 15:42

ne zaman düşüyor? 2019 havaya cemre ne zaman düşecek? Cemre nedir?

nin düşeceği tarih vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Ülke genelinde etkili olan soğuk havalardan bunalan vatandaşlar sıcak havalara hasret kaldı. Yaz mevsiminin yaklaştığını simgeleyen cemre olayı üç aşamada gerçekleşiyor. Peki, ? Havaya cemre ne zaman düşecek? İşte ...

İlk cemre ne zaman düşüyor?

ne zaman düşecek? Kor yani ateş anlamına gelen 'cemre' üç aşamada gerçekleşir. Cemreni ilki havaya, ikincisi suya, üçüncüsü ise toprağa düşer ve havalar ısınmaya başlar. Sıcak havalara hasret kalan vatandaşlar cemre tarihlerini merak ediyor. Peki, ? İşte ...

İLK CEMRE NE ZAMAN DÜŞÜYOR?

Cemre düşme olayı 3 aşamada gerçekleşmektedir. Cemrenin ilki havaya, ikincisi suya, üçüncüsü toprağa düşer.

İlk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşecek.

İkinci cemre 26-27 Şubat'ta suya düşecek.

Üçüncü ve son cemre ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek.

CEMRE NEDİR?

Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır.

Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır.

Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere 'cemreviye' denilmektedir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.