Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 11.02.2019 17:26
  • Son Güncelleme: 11.02.2019 17:26

ipucu 11 Şubat: 1947 - 1991 arasında yaşanan döneme ilk olarak kim "Soğuk Savaş" demişti?

ipucu sorusu yayınlandı. Türk Telekom'un canlı bilgi yarışması Eleq tarafından yapılan açıklamada, ipucu sorusu edebiyat ve tarihten geliyor. Peki, 1947 - 1991 arasında yaşanan döneme ilk olarak kim "Soğuk Savaş" demişti? İşte 11 Şubat sorusu ve yanıtı...

Eleq ipucu sorusu yayınlandı

ipucu sorusu için bekleyiş sona erdi. Canlı bilgi yarışması Eleq tarafından yapılan açıklamada, "Haftaya edebiyat ve tarihle ilgili bir ipucuyla başlıyoruz! 1947 - 1991 arasında yaşanan döneme ilk olarak kim "Soğuk Savaş" demişti, biliyor musunuz?" denildi. İşte 11 Şubat sorusu ve yanıtı...

ELEQ İPUCU SORUSU (11 ŞUBAT 2019)

Soru: 1947 - 1991 arasında yaşanan döneme ilk olarak kim "Soğuk Savaş" demişti?

Cevap: GEORGE ORWELL

GEORGE ORWELL KİMDİR?

25 Haziran 1903 tarihinde Hindistan'da dünyaya geldi. George Orwell ismiyle tanıdığımız yazarın gerçek adı Eric Arthur Blair'dir. Kız kardeşinin doğumundan sonra annesi ile İngiltere'ye dönen yazar, babasını Hindistan'da bırakmıştır ve onu ara sıra ziyaret etmiştir. Babasıyla arasında pek fazla bir bağ olmamıştır ve yazar baba - oğul sevgisini tadamamıştır. Bu yüzden babasını soğuk ve muhafazakar bulmaktadır.

George Orwell, ilk edebi eserini 11 yaşlarında yerel bir gazetede yayımlamıştır. İngiltere'de yatılı bir okulda okumuştur. Daha sonra çalışmalarına devam etmek üzere iki kolejin bursunu kazanmıştır. Eğitimini Eton'da tamamlayıp 1922 yılında Hindistan İmparatorluk Polis Teşkilatı'na katılmıştır. 15 yıl görev yaptıktan sonra görevinden istifa edip yazar olmak için İngiltere'ye dönmüştür.

George Orwell, 1933 yılında ilk olarak "Paris ve Londra'da Beş Parasız" adlı kitabını yayımlamıştır. Ailesini utandırmama düşüncesiyle ismini George Orwell olarak okuyucuya tanıtmıştır. Yıllarca hastalıklar ile boğuşan yazar en son tüberküloz ile savaşmıştır.

Orwell, en çok bilinen iki distopik romanıyla tanınmaktadır: "1984" ve "Hayvan Çiftliği"... Orwell, Hayvan Çiftliği'nde Sovyetler Birliği'ni ve diğer totariter rejimleri alegorilerle eleştirmiştir.

Yazar, 1984'ü yazarken ilk distopik roman örneği olan Rus yazar Yevgeni Zamyatin'in "Biz" adlı kitabından ilham almıştır.

Hayvan Çiftliği kitabı yazara büyük beğeni ve maddi imkân sağlamıştır. Bir diğer eseri olan 1984 isimli kitabı yazar için daha büyük bir başarı getirmiştir; fakat yazar, tüberkülozun son evrelerinde olduğu için bu başarısının tadını çıkartamamıştır ve 1950 yılında hayata gözlerini yummuştur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.