Bugünkü
Takvim

Tarçın-kuşburnu dıyabetin umudu

Yükseği kadar kan şekeri düşüklüğü de yaşamı tehdit ediyor. Uzm. Dr. Medine Çetin Erden, “Kuşburnu, tarçın tüketin” diyor.

Tarçın-kuşburnu dıyabetin umudu
Yanlış beslenme, hareketsiz ve genetik yapı toplumda şeker hastalığı diye bilinen diyabete davetiye çıkartıyor. Kan şekerinin yükseği kadar düşüğü de tehlike oluşturuyor. Uzman Doktor Medine Çetin Erden, hipoglisemi olarak adlandırılan kan şekerini düşüklüğünün beyin, böbrek ve kalp gibi yaşamsal organlara zarar verdiğini belirtiyor. Bu hastalara ana ve ara öğünleri atlamamaları konusunda uyarıda bulunan Dr. Erden, "Ceviz, badem gibi kuruyemişler ile sebze ve meyve tüketimine özen gösterin. Yağsız et ve balık yiyin. Çay kahve tüketimini abartmayın" uyarısında bulunuyor. Diğer önerilerini şöyle sıralıyor:

Haftada en az 3-4 gün en az 45 dakika spor yapın.
Bol su için.
Tarçın tüketin.
Yanınızda ara öğünler için badem, ceviz, kuru meyveler bulundurun.
Kuşburnu ve ıhlamur gibi kan şekerini dengeleyen bitki çaylarını tercih edin.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.