Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 11.10.2018 00:00
  • Son Güncelleme: 11.10.2018 13:01

ek tercih kılavuzu 2018: tercih nasıl yapılır?

ek tercih işlemleri başladı. Üniversitelerin lisans programlarına tercih yapmak isteyen adaylardan yerleşemeyenler için ek tercih işlemleri alınacak. tarafından yayınlanan kılavuzu ile tercih işlemlerinin detayları da belli oldu. Peki, 2018 ? nasıl yapılacak? İşte 2018 DGS ek tercih ile ilgili gelişmeler...

DGS ek tercih işlemleri başladı! İşte tercih detayları...

ek tercih nasıl yapılır? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi () tarafından gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih işlemlerinin tamamlanmasının ardından, yerleşemeyen adaylar için ek tercih işlemleri alınacak. Bugün itibariyle başlayan işlemleri ne zaman bitiyor? DGS ek tercih kılavuzuna göre, DGS ek tercih işlemleri nasıl yapılır? İşte 2018 DGS ek tercih işlemleri...

DGS EK TERCİH NASIL YAPILIR? 2018

2018 DGS ek tercih işlemleri 11-16 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Adaylar, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri kullanılarak tercih işlemlerini gerçekleştirecek.

Adayların DGS ek tercih işlemlerini doğru yapabilmeleri için tercih kılavuzunu dikkatli okumaları gerekiyor.

DGS EK TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

DGS EK TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

Ek yerleştirme için tercih ücreti 15,00 TL'dir. Ek yerleştirme için tercih yapmak isteyen adaylar , tercih ücretini , ÖSYM'nin internet sayfasında e - İŞLEMLER'de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile 11-17 Ekim 2018 tarihleri arasında yatıracaklardır. Ücret yatırma işlemi 11 - 17 Ekim 2018 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir. Banka/ATM'lerden tercih ücreti yatırılmamalıdır. Adaylar, tercihlerini yaptıktan sonra tercih ücretini yatırarak tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Süresi içinde ek yerleştirme tercih ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihler geçersiz sayılacak ve ek yerleştirme işlemine dahil edilmeyecektir.

2018 - DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2018-DGS'ye girmiş ve 201 8-DGS merkezi yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Tablo - 1'de yer alan yükseköğretim lisans programlarını; ilgili puanı hesaplanmış, ön lisans mezuniyet alanı Tablo - 2 ' y e uygun tüm adaylar tercih ede bilecektir.

b) Kontenjanlara yerleştirme yapılırken taban puan şartı aranmayacaktır.

c) Ek yerleştirmede adaylar en fazla 30 tercih yapabileceklerdir.

2018 - de, 20 8 - DGS Kılavuzu , 2018 - DGS Tercih Bilgileri ve Ek Yerleştirme İle İlgili Açıklamalar metninde yer alan ilke ve kurallar ile yükseköğretim programlarının koşul ve açıklamaları geçerli olacaktır . Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.