Bugünkü
Takvim

kabuğunda

ve lerin kendisi kadar kabukları da dağıtıyor. Elma kabuğu kansere, salatalık cilde ilaç gibi geliyor, patlıcan beyin hücrelerini koruyor, portakal cilt hastalıklarına karşı kalkan oluyor

ABONE OL
Şifa kabuğunda
Doğanın sunduğu mucizevi yiyecekler kabuklarıyla da dağıtıyor. Sağlık için bazı besinleri özellikle kabuklarıyla tüketmek gerekiyor. Florida Üniversitesi'nde Prof. Dr. Susan Percival, bazı önemli antioksidanların kabukta bulunduğunu belirterek, hangi hastalıklara iyi geldiğini anlatıyor:

Elma: Cornell Üniversitesi araştırmacıları elma kabuğunun, içindeki tatlı beyaz bölgeye göre yüzde 87 oranda daha fazla kanser karşıtı fotokimyasal içerdiğini tespit etmiştir. Eğer soyulmamış bir elmayı çiğnemek zor geliyorsa, dış yüzeyini kaplamak için kabuklarını yer fıstığı ezmesine batırabilirsin. Ya da kabuklarından bir elma çayı yapıp içebilirsiniz.

Salatalık: Kendisinde neredeyse hiç kalori bulunmayan bu yiyeceğin kabuğu, deriyi dolgunlaştıran, kırışıklığı önleyen kolajen olan silisten meydana geliyor. Sizde güzel ve pürüzsüz bir cilt için bol bol salatalık tüketin.

Patlıcan: Bu mor renkli yiyecekten bir şerit sıyırdığında 300 miligram nasunin elde edersiniz. Bu nasunin beyin hücrelerinin hasar görmesini engelleyen bir antioksidan olarak beyin sağlığı için önemlidir. Ayrıca patlıcan kramplarını engelleme özelliğine sahip potasyum, bağışıklığı güçlendirici magnezyum ve lif içerir.

Kivi: İnce, tüylü kabuğunda bulunan kimyasal bileşenler staph bakteri ve kolibakteri ile savaşır. Bedeni mikroplara karşı korur.

Portakal: Kabuğunun üst kısmında bulunan d-limonene UV ışınlarının ölümcül düşmanıdır. Arizona Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada haftada bir çay kaşığı kadar portakal kabuğu yemenin deri kanseri riskini yüzde 30 azalttığı görülmüştür.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.