Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 15.08.2015 00:00
  • Son Güncelleme: 15.08.2015 13:35

Temizlenmeyen hasta ediyor

Uzmanlar filtresi temizlenmeyen ların öldürücü enfeksiyonlara neden olabileceğini belirterek uyarıda bulundu.

Off esmiyor demeyin siz daha şanslısınız!
Özel Gözde İzmir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Anıl Tuncay, filtresi temizlenmeyen ların öldürücü enfeksiyonlara neden olabileceğini belirterek uyarıda bulundu.

Temizlenmeyen klima filtrelerinin mikropların üremesi için ortam hazırladığını belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Anıl Tuncay bu tehlikenin yaz ve kış aylarında sürdüğünü hatırlattı. Op. Dr. Anıl Tuncay, "Klima çalıştığında üreyen mikropları üfleyerek mikropları bizim doğal ortamımıza getirmiş oluyor. Bunlar öldürücü enfeksiyonlara kadar gidebiliyor. 'Öldürücü zatürre' dediğimiz hastalıklara yol açabiliyor, beyin zarına yerleşip menenjite neden olabiliyor, beyin dokusuna yerleşip ensefalite kadar gidebiliyor. Hatta jeneralize sepsis dediğimiz enfeksiyon ve buna bağlı multi organ yetmezliği ile ölümlere neden olabiliyor. Bu sebeplerle klimaların bakımlı ve temiz olması sağlık açısından çok önemli. Özellikle yaşlılar ve çocukların bağışıklık sistemleri daha düşük olduğundan bu yaş grubunda klima temizliği daha da önem kazanıyor" dedi.

FARENJİT VE ALERJİSİ OLANLAR DİKKAT
Kronik i ve si olan kişilerin klimadan daha fazla etkilendiğini dile getiren Tuncay, "Klima kuru ve soğuk hava üflediği için kronik farenjiti olan kişilerde boğazda şiddetli ağrı, yanma, batma, yutkunma güçlüğü gibi şikayetlere neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra burun alerjisi olanlarda burun tıkanıklığı, burunda akıntı, geniz akıntısı gibi semptomları önemli ölçüde artırabilmektedir. Özellikle alerji, kronik farenjit gibi rahatsızlıklarınız varsa klimadan olabildiğince uzak durmalısınız bu herkes için geçerli. Klimaya maruz kalmayı olabildiğince az seviyeye indirmek gerekiyor. Klimadan uzak duramıyorsanız nemlendirici cihazların beraber kullanması daha doğru olur" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.