Bu çaylar ölüm saçıyor!

Konya'da zayıflamak için internet üzerinden satın aldığı çay nedeniyle karaciğer komasına giren kişiye organ nakli yapılmasının ardından eczacılar, bitkisel ilaçlara karşı uyarıda bulundu.

Giriş Tarihi 23 Haziran 2015, 00:00 Güncelleme 23 Haziran 2015, 12:05
Bu çaylar ölüm saçıyor!
Konya'da bir üniversite öğrencisinin "Ünlüler de kullanıyor" düşüncesiyle zayıflamak için internet üzerinden satın aldığı çay nedeniyle karaciğer nakli olmasının ardından eczacılar, vatandaşları bitkisel ilaçlara karşı uyardı.

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, bitkisel ürünlerde, reklamlarında ünlü kişiler oynatılarak "masummuş" algısı yaratıldığı bildirildi.

İlaçta reklamın, yalnızca yanıltıcı değil aynı zamanda birey ve toplum sağlığını tehdit eden bir unsur olduğu belirtilen açıklamada, "Reklamla yaratılan sanal gerçeklik, ölümcül sonuçlar yaratabilir. Biz eczacılar, yeni ölümler yaşanmadan halkımızı, ilaçlarını sadece eczanelerden almaları, yetkilileri ise bu ilaçların diğerleri gibi Sağlık Bakanlığının izin ve kontrolünde, eczanelerden halka ulaştırılması konusunda uyarıyoruz" ifadelerine yer verildi.

"İNTERNETTEN SATILAN İLAÇLARIN YÜZDE 50'Sİ SAHTE"
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan da yaptığı yazılı açıklamada, doktor tavsiye etmeden, reçete yazmadan ve eczacıya danışılmadan bitkisel de olsa ilaç kullanılmaması gerektiğini bildirdi.

Bilinçsiz kullanılan ilaçları "zehir" diye nitelendiren Saydan, şunları kaydetti:

"Her ilaç için size en yakın eczacınızla konuşun, nasıl kullanacağınızı, diğer kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçip geçmeyeceğini mutlaka sorun. İlaçların bitkisel olması onları asla masum yapmaz. İlaç rastgele alınacak ve kullanılacak bir ürün değildir. Eczacınıza sormadan, danışmadan bitkisel ilaç kullanmak adeta intihar etmek demektir. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine bakıldığında, internetten satılan ilaçların yüzde 50'si sahtedir. Bu yüzden her yıl 1 milyondan fazla insan hayatını kaybediyor."

Saydan, vatandaşlara "Bitkisel ilaçları bilinçsizce kullanarak sağlığınızdan olmayın" uyarısında bulundu.