Bugünkü
Takvim

'Bu kapitalist sistemin ürünüdür'

Sevgililer, anneler, babalar, öğretmenler günü gibi özel günlerde hediye almak bir kültür haline geldi. Söz konusu günlerde firmalar, hemen hemen tüm ürünlerde kampanyalar, çeşitli indirimler yapıyor.Tüketici dernekleri ise alışveriş tutkusuna kapılmaması için vatandaşlara çeşitli uyarılarda bulunuyor.

  • Yaşam
  • 13.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 13.02.2015 11:41
ABONE OL
'Bu kapitalist sistemin ürünüdür'
Genel Başkanı Nihat Altay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sevgililer, anneler, babalar, öğretmenler günü gibi özel günlerde hediye almanın kapitalist sistemin ürünü olduğunu söyledi.

Altay, ve benzeri günlerin, özel günlerden ziyade ticari günler olarak adlandırılması gerektiğini belirterek, "İsrafta sınır tanımadığımız, abarttığımız ve 'almazsam olmaz' kültürü, toplumların zihnine algı yönlendirme tekniğiyle enjekte edilmiş bir kültürdür. Özel günlerde insanların kendilerini kaybederek çılgınlık içinde para harcamaları nedeniyle dünya giderek bencilleşmektedir" dedi.

Dünya üzerinde her yıl 18 milyon insanın açlıktan öldüğünü ifade eden Altay, her yıl satılan akıllı telefon sayısının ise 657 milyon olduğuna dikkati çekti.

Altay, 14 Şubat'ta Türkiye genelinde 1,5 milyona yakın kırmızı gül satıldığını dile getirerek, "Dünya üzerinde yine bir günde 17 bin 280 çocuk açlık ve kötü beslenme nedeniyle ölmektedir. Bu günlerde vatandaşlar tuzağa düşürülmektedir. Kendisinde aynısı olduğu halde ikincisinin hediye olarak alınması israftır veya bir kişiye alınan hediyelerin pek çoğu hiç kullanılmamaktadır. İlla ki hediye alınacaksa evdeki eksikler alınabilir, kişisel eksiklikler tamamlanabilir ancak bu alınacakların tarihinin 14 Şubat olması şart değildir. Hediye almamak dünyanın sonu değil" diye konuştu.

Hediye alınması için özel günlerin bahane edilmemesi gerektiğine işaret eden Altay, firmaların özel günlerde iştahlarının kabardığını belirtti.

Altay, özel günlerde yapılan indirim ve kampanyalarının göstermelik olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu günlerde vatandaşlar tuzağa düşürülmektedir. 'ne özel yapılan birçok indirimlere tüketicinin kanmaması gerekir. Bazı firmaların önceden şişirilmiş ürün fiyatlarını Sevgililer Günü'ne özel indirim yapılıyormuş gibi yansıtması vatandaşı kandırmaya yönelik bir tuzaktır. 14 Şubat günlerinde servet sahiplerinin tuzağına düşülerek harcanan paralar zengini daha zenginleştirmekte, fakirin de yoksulluğunu derinleştirmektedir. Gelin bu oyunu hep beraber bozarak, Sevgililer Günü'nde bencil olmadığımızı gösterip aşırı tüketimden kaçınalım."

kalan karakter 1000

Mehmet Mehmet

Kesinlikle haklıı

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 13.02.2015 12:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.