Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 04.01.2015 13:04
  • Son Güncelleme: 04.01.2015 13:08

Tuvaletten bile pis çıktılar!

Sağlık, ve temizlik konularında çalışmalar yapan , sağlık açısından tehlike arz eden 10 kirli eşyayı açıkladı.

Tuvaletten bile pis çıktılar!
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, , temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan, hiçbir yere ve makama bağlı olmayan , gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, akademisyenler, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici dernekleri üyelerinden oluşuyor.

Tüketicileri ve kamuoyunu uyarmayı, bazı noktalara dikkati çekmeyi amaçlayan konsey, 2014 yılında uygulamaya soktuğu "hijyen avcıları"nın tespitleriyle halkın sıklıkla kullandığı, sağlık açısından tehlike arz eden 10 eşyayı açıkladı.

TUVALETTEN DAHA PİS 10 VE EŞYA
- Teneke kutu içeceklerin dış yüzeyi
- Hastane ve kamu binaları tırabzanları
- El kurutma makineleri
- Fast food ve çiğ köftecilerde verilen uzun süre bekletilmiş yeşil sebzeler
- Otobüs içindeki tutacaklar
- Havlu kullanılmayan spor salonlarındaki aletler
- Kağıt ve madeni paralar
- Restoran menü kitapçıkları
- Ortak kullanım alanlarındaki lamba düğmeleri
- Güzellik salonları ve kuaförlerdeki havlu ve aletler

"Türkiye'nin hemen her yerinde bu ürünler kullanılıyor ve hastalık yapıcı mikroorganizma taşıyabiliyor. Bu eşyalarla ilgili yaptırılan araştırmalar da gözönünde bulundurulduğunda vatandaşların dikkatli olmaları gerekiyor.Bu eşya, makine ya da ürünler, fazla temizlenmediği için birçok hastalığa davetiye çıkarabiliyorlar."

Bu listenin, hijyen kurallarına yeterince dikkat edilmeyen durumlarda geçerli olduğunu belirten konsey yetkilileri, listedekiler hakkında hijyen avcılarının genel olarak hijyen kurallarına yeterince dikkat edilmediğini gözlemlediğini söyledi.

Yetkililer, hijyen kurallarına uyulan yerlerde yukarıda saydıklarının geçerli olmadığını kaydetti.
60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

Bugüne kadar Bugüne kadar

Bugüne kadar yukarıdaki listedeki birşeye dokunduğumda hemen elimi yıkardım. Demekki doğruymuş, millet bana güler ve dalga gerçerdi meğer...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 04.01.2015 15:32
Hijyen Hijyen

Her hizmet birimindeki temizlik görevlileri toplum salığı açısından bu ürün ve eşyaları günde en az iki defa hijyenik olarak temizlemelidirler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 04.01.2015 15:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.