Bugünkü
Takvim

da ve e dikkat!

ikramları ve Ramazan ayı sonrası yapılan aşırı , kalp hastalıklarına yol açıyor.

  • Yaşam
  • 23.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 10.06.2015 18:12
ABONE OL
Bayramda tatlı ve egzersize dikkat!
Memorial Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Haluk Mumcuoğlu, "Ramazan ı'nın ilk günü ile birlikte özgür ve sınırsızca yemek yemenin yanı sıra bayram ziyaretlerinin vazgeçilmezi şeker ve ikramlarında aşırıya kaçmak sağlık açısından önemli riskler taşıyor" dedi. Mumcuoğlu, bayramda sağlıklı beslenmenin önemini şu şekilde anlattı:

RAMAZAN SONRASI BESLENME DÜZENİNDEKİ DEĞİŞİME DİKKAT

Ramazan ayının uzun ve sıcak yaz günlerinde yaşanması, yaklaşık 18 saat süren açlık süresine alışan vücudun bayramın ilk günüyle birlikte yeniden normal öğünlere dönüşü, genel vücut sağlığını etkilemektedir. Oruç dönemindeki beslenme düzenine bir anda son verip bayramın ilk günü ile birlikte önemli sağlık sorunları yaşamamak için, bu geçiş sırasındaki beslenme şekli, vücudu yormayacak şekilde düzenlenmelidir.

BAYRAM İKRAMLARI DİYETİ UNUTTURMAMALI

Bayramın ilk günü sabah kahvaltısına hafif yiyeceklerle başlanıp, et ve et ürünleri gibi besinlerin yerine; meyve, sebze, süt ve süt ürünleri ağırlıklı hafif besinler tercih edilmelidir. Kalp sağlığı açısından, bayram ziyaretlerinde tatlı, çikolata ve şeker gibi yüksek kalorili yiyeceklerin tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.

Bayramda kalp, tansiyon, diyabet ve kolesterol hastalarının yanı sıra sağlıklı bireylerin de, aşırı miktarda yemek ve tatlı tüketiminden kaçınması ayrıca önem taşımaktadır. Bu hasta grubunun aşırı yağlı, özellikle de doymuş yağlarla yapılan yiyecekler tüketmemeleri gerekir. Şeker hastaları kendi diyetlerine daha fazla özen göstermeli, bayramda tatlı ikramlarını geri çevirmeli ve diyetlerini bozmamalıdır. İkramlarda porsiyonlar küçük tutulmalıdır.

BAYRAMDA YETERLİ MİKTARDA SIVI ALINMALI

Ramazan ayı boyunca su ve sıvı tüketimin azalması nedeniyle vücutta oluşabilen sıvı kaybının yerine konulması için günde en az 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Bunun yanı sıra; öğünlerde ayran, taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata ve az şekerli komposto gibi sıvı gıdalar da alınmalıdır. Sağlıklı bireyler ile birlikte özellikle yaşlı ve tansiyon hastaları ile çocuklar gün boyu çay, kahve gibi kafein içeriği yüksek içecekleri fazla miktarda tüketmemelidir.

BAYRAM ZİYARETLERİNİZDE YÜRÜYÜŞÜ TERCİH EDİN

Ramazan nedeniyle bir ay boyunca bazı ve sportif etkinliklerden uzak durulmaktadır. Bayramla birlikte bu egzersizlere yeniden başlanacaksa, yumuşak bir geçiş yapılmalıdır. Önce kısa, daha sonrada orta mesafeli yürüyüşlerle egzersiz yapılabilir. Özellikle bayram ziyaretlerinde yakın mesafelerde araç yerine yürüyüş tercih edilmesi vücudun alışması açısından önemlidir. Bayramla birlikte yapılan aşırı egzersizler kalbin iş yükünü artırır. Dengede olan bir kalbin iş yükü arttığında kişi önemli sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Koroner kan akımı istirahat sırasında yeterliyken aşırı aktivitelerle kalbin yeterince beslenmesini karşılayamayabilir. Bu da bir takım kalp problemlerini tetiklemektedir. Ramazan Bayramı'nın sıcak yaz aylarında yaşanması nedeniyle, egzersiz ve yürüyüşler sabah 06.00- 08.00, akşam ise 20.00'den sonra yapılmalıdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.