Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

tırnak kırıyor

Vitamin ve mineral eksikliğinin göstergesi olan tırnak kırılmaları, kansızlığın da işaretini veriyor. Güçlü tırnaklara sahip olmak için, limon, süt, muz gibi gıdalar öneriliyor

Kansızlık tırnak kırıyor
ÇOK sayıda hastalık tırnaklardan belirti veriyor. Özellikle kadınların yaşadığı tırnak kırılmalarının altında daha çok ile vitamin ve mineral eksikliği yatıyor. Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı , "Ektodermden meydana gelen tırnaklar sağlıklı bir vücudun göstergesidir. Sağlıklı tırnağın rengi pembedir, saydam görünümlüdür ve hafif bombelidir" diyor. Sık tırnak kırılması şikayeti yaşayanların mutlaka doktora gitmelerini öneren Prof. Dr. Mocan, güçlü tırnaklara sahip olmak isteyenlere, şu gıdaları öneriyor:

GÜÇLÜ KORUMA
Muz, fasulye, karnabahar, yumurta, mercimek, fıstık, somon balığı, yumurta sarısı biotinden zengin gıdalardır. Biotin ise tırnakları güçlendirir. Her gün bir bardak süt ve bir kase yoğurt yemek, tırnaklarda beyaz lekelerin oluşmasını engeller. C vitamini kalojen üretimi için vazgeçilmezdir. Kalojen eksikliğini gidermek için portakal, greyfurt, kivi, mango, böğürtlen, yaban mersini yiyin. Kırmızı et ve fasulye de kalojenden zengindir. Magnezyum, tırnaklar için de oldukça faydalıdır. Fasulye, ıspanak, barbunya, kara lahana, brokoli, kimyon, kuşkonmaz, rezene, karanfil, acı biber, dereotu magnezyum açısından oldukça zengindir.

Dut, pekmez ilaç gibi gelir
KANSIZLIK çekenlere keçiboynuzu pekmezi ve dut yemelerini öneren Prof. Dr. Ziya Mocan, "Sabahları aç karına 1 kaşık pekmez yiyebilirsiniz" dedi. Prof. Dr. Mocan, kansızlığa iyi gelen besinleri şöyle sıraladı: "Karaciğer, kırmızı et, tavuk-balık, yumurta, üzüm, kuru baklagiller, kuru kayısı, kuru dut, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık, susam, brokoli, kuşkonmaz, süt, peynir, ısırganotu."

LİMONLU SU MUCİZESİ
GÜÇSÜZ, ince, çabuk kırılan tırnaklarınızı güçlendirmek için limondan faydalanabilirsiniz. Tırnaklarınızı günde 3 kez iki ya da üç dakika limon suyunda bekletin. Limonun içerisinde yer alan sitrik asit tırnakların yapısını kuvvetlendirir.

      Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır. TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK ANONİM ŞİRKETİ