Bugünkü
Takvim

Başarı kemiğimize işledi

Dünya Türk bilimadamlarını izledi. Hacettepe Üniversitesi'nde görev yapan uzmanlar, ve kıkırdak dokusu üretti...

ABONE OL
Başarı kemiğimize işledi
Ankara'daki Hacettepe Üniversitesi'nde görevli uzmanlar, tıp tarihinde büyük bir başarıya imza attı. Hacettepe Teknokent'te çalışan Türk araştırmacılar, ve kıkırdak dokusu üretti. , "Patentlerimiz var ve Türkiye'de alanımızdaki tek üreticiyiz'' dedi. Aydın, bu mucizevi buluşu şöyle anlattı: "Ürettiğimiz kemik farklı bölgeler için toz, granül, oyun hamuru ya da enjekte edilebilir formlarda yapıldı. Yapay kemik ya da kıkırdak onarıcı malzeme, hücrelere bir ev görevi yapıyor. Hücreler bu eve yerleşiyor. Eve uyum sağlayınca kemik, kıkırdak, yumuşak doku onarılmaya başlıyor.

PROTEZLERE SON
Yapay kemik, eriyerek yerini doğal dokuya bırakıyor ve bu sayede hastayı bir kez daha ameliyat edip onarıcı malzemenin alınmasına gerek kalmıyor. Yapay kemik ve kıkırdak; kırıklarda, travmalarda, el, ayak, çene ve omurga cerrahisinde büyük kolaylık sağlayacak."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.