Bugünkü
Takvim

Kötü anıları unutturan mucize ilaç

Fransız bilim adamlarının kötü anıların acısını silmek için geliştirdiği ilaç başarılı oldu.

  • Yaşam
  • 27.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.03.2013 21:30
ABONE OL
Kötü anıları unutturan mucize ilaç
Başrolünü 'nin oynadığı 2004 yapımı Oscar ödüllü '' filmi gerçek oldu. Hayatındaki kötü anıları sildiren bir adamı canlandıran Carrey'nin yaşadıkları, Fransız bilim adamlarının laboratuvar deneyiyle hayata geçirildi. Toulouse kentindeki Travmatik Stres Laboratuarı'ndan bilimadamlarının 2007'den bu yana üzerinde çalıştığı ilaç, kötü anıların etkisini azaltabildi.

Migren tedavisinde kullanılan bir molekülden yola çıkarak geliştirilen '', alındıktan 1,5 saat sonra yaklaşık 40 kişide, terleme, kalp çarpıntısı gibi kötü anıların tetiklediği psikolojik tepkilerin azalmasını sağladı. Haftada bir düzenlenen seanslar öncesinde ilacı içenlerden strese neden olan olayı bir kağıda yazmaları istendi. 6 seans sonra, hastaların yüzde 70'i tamamen stresten kurtuldu.

Araştırmaya imza atan bilimadamlarından , travma mağdurlarının anılarını hatırladığını ancak ilaç sayesinde artık 'acı çekmediklerini' vurguladı. Toulouse kentinde 21 Eylül 2011'de petrokimya maddeleri üreten nda meydana gelen patlamaya şahit olan kişiler üzerinde test edilen ilacın, travma sonrası stres bozukluğu belirtilerinin azalmasını sağladığını belirten Birmes, bu kişilerin artık alışveriş yapabildiklerini ya da örgü örebildiklerini belirtti. Halen deneylerin devam ettiğini vurgulayan Birmes, ucuz ve 6 seansta etki gösterebilen ilacın birçok hasta için umut ışığı olduğunu ifade etti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.