Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 18.03.2013 00:00
  • Son Güncelleme: 18.03.2013 16:02

uyardı

, sigarayı bırakmak isteyenler arasında son zamanlarda adeta moda haline gelen ya karşı uyarılarda bulundu. İnternet veya başka kanallarla satılan elektronik sigaraların ruhsatsız olduğu, bu cihazların birçok ülkede yasaklandığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı uyardı
AA muhabirinin Türkiye Halk Sağlığı Kurumu yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Türkiye'de bugüne kadar '' adıyla ithalat izni alan veya ruhsatlandıran ürün bulunmuyor. Bu ürünler, ülkeye kaçak yollarla sokulduğu için de içeriği denetlenemiyor. Ancak güvenlik güçlerince ele geçirilen ürünlerden elde edilen bulgulara göre, bu cihazların insan sağlığını son derece olumsuz etkileyebileceği hatta ölüme yol açabileceği bildirildi.

ABD YILLAR ÖNCE UYARMIŞ
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ABD'nin ilaç ve gıda otoritesi 'Food and Drug Administration' (FDA) tarafından bundan 4 yıl önce elektronik sigarayla ilgili uyarı yaptığı hatırlattı.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, FDA'nın 2 firmaya ait 18 çeşit elektronik sigara kartuşu üzerinde yaptığı incelemede, örneklerin yarısının kanserojen olduğu bilinen ve tütünde de yer alan nitrosamine içerdiği belirlenirken, yüzde 1 oranında insanlar için toksik olduğu bilinen dietilen glikol saptandı. Çoğu örnekte ise tütünde de yer alan ve insan sağlığına zararlı olduğu daha önce ispatlanan anabasine, myosmine ve beta nikotryine tespit edildi, nikotin içermediği belirtilen örneklerin tümünde düşük seviyede de olsa nikotin bulundu.

FDA'nın bu araştırmalar doğrultusunda, elektronik sigaraların gösterildiği gibi masum olmadığı ve bu konuda yapılan sağlık uyarılarının yetersiz olduğunu raporladığına dikkat çekildi.

Kanada Sağlık Ajansı'nın da 2009'da elektronik sigaraların nikotin zehirlenmesine yol açma veya nikotin bağımlılığını tetikleme gibi olumsuz etkilere yol açabileceği uyarısında bulunduğu bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) ise elektronik sigaraların, toksisite çalışmaları da dahil yeterli çalışma yapılana kadar 'sigara bırakma tedavisi' olarak kabul edilemeyeceğini vurguladığı ifade edildi.

Birçok ülkede tıbbi cihaz olarak satışı ruhsata bağlı olan elektronik sigaranın Brezilya, Tayland, Singapur ve Avustralya gibi ülkelerde satışı yasak.

kalan karakter 1000

nero nero

ileri görüşlü FDA, MORRİS' i de gördün mü 4 yıl önce ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.03.2013 18:20
sündüz sündüz

kusura bakmayın ama bu ürünler internette reklamı paso yayınlanıyor.internette devlet yada başka konu hakkında konuşsan hemen fes ediliyor.insan sağlığı olunca bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasınmı diyorlar zaten parayı götürdüler fazlasıyla bu saatten sonra sadece biz sizi düşünüyoruz imaj amaçlı bir haber olarak görüyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.03.2013 17:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.